11-letni Patryk utonął na basenie w Poznaniu. Trzech ratowników skazanych

Trzej ratownicy z poznańskich Term Maltańskich, którzy na czas nie podjęli akcji reanimacyjnej 11-letniego Patryka, zostali skazali na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Sąd uznał, że nie dopełnili swoich obowiązków, co doprowadziło do śmierci chłopca.
Zobacz wideo

Do tragicznego wypadku w Termach Maltańskich w Poznaniu doszło w czerwcu 2012 roku. 11-letni Patryk wraz z innymi uczniami ze Śrema przyjechał na basen z okazji Dnia Dziecka. Nie potrafił pływać i zaczął się topić w głębokim basenie z tzw. sztuczną falą. Przed rozpoczęciem akcji reanimacyjnej chłopiec przebywał pod wodą przez kilka minut. Trafił do szpitala w krytycznym stanie, a po tygodniu zmarł.

11-latek utonął na basenie w Poznaniu. Trzej ratownicy skazani

Jak informuje Polsat News, śledztwo w sprawie tragedii w Termach Maltańskich trwało od sześciu lat. Ratownicy Stanisław W., Przemysław P. i Paweł Ł. zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i nieumyślne przyczynienie się do śmierci chłopca. Prokurator wskazywał, że podczas pełnienia dyżuru parokrotnie opuszczali swoje stanowiska i nie zauważyli na czas, że z basenu o maksymalnej głębokości 1,7 metra korzysta 11-latek, który nie umie pływać. Nie podjęli też natychmiastowej reanimacji, która mogłaby się przyczynić do uratowania chłopca. 

We wtorek Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał winę trzech ratowników i skazał każdego z nich na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mają tez zakaz wykonywania swojego zawodu przez najbliższy rok i muszą zapłacić 20 tysięcy złotych nawiązki na rzecz ojca chłopca. Wyrok nie jest prawomocny, a pełnomocnicy rodziny 11-letniego Patryka nie wykluczają złożenia apelacji. 

Więcej o: