"Dzień dobry, Europo! Kto jest gotowy na wiosnę?". Długoterminowa prognoza pogody

Pod koniec tygodnia temperatura może przekroczyć nawet 10 st. Celsjusza. Z prognoz pogody i analiz wynika, że z mroźną zimą możemy się powoli żegnać.
Zobacz wideo

"Dzień dobry, Europo! Kto jest gotowy na wiosenną pogodę?" - zagaił na Facebooku portal Severe Weather Europe, który dostarcza pogodowych analiz w oparciu o modele komputerowe. Według analityków portalu od połowy lutego możemy spodziewać się "nietypowo ciepłych dni". Za wysoką, niemal wiosenną temperaturę odpowiadać ma układ wysokiego ciśnienia. 

Jak czytamy w artykule zamieszczonym na Severe Weather Europe układ wysokiego ciśnienia w ciągu bieżącego tygodnia będzie przemieszczał się z zachodu w stronę centralnej Europy. Co to oznacza dla nas? Pod koniec tego tygodnia temperatura temperatura może przekroczyć 10 stopni Celsjusza. "Prawdziwej" zimy, jak czytamy na portalu, nie zaznamy do 22 lutego.

Zimy nie widać też w 16-dniowej prognozie Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo. Według niej w weekend termometry mogą wskazać ok. 8 stopni Celsjusza. W przyszłym tygodniu na zachodzie możemy spodziewać się 10 stopni. Zgodnie z tą prognozą ochłodzenie może przyjść po 23 lutego. 

Tymczasem według modelu CFSv2, z którego korzysta brytyjski meteorolog Simon Lee, wiosenna aura w utrzyma się w środkowej i północnej Europie przez kolejne trzy tygodnie. 

Więcej o: