Komentarze (259)
Głośna zbiórka dla skazanego nauczyciela po wyroku ws. tragicznej lawiny. Pytamy prawnika
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • poppers68

  Oceniono 6 razy 2

  Widać tutaj niestety niezmiernie krótką " facebookowo-tweeterową" pamięć darczyńców.
  I śmiem twierdzić, że w dużej mierze są to osoby, które niezbyt dobrze pamiętają tamtą tragedię.
  Dlaczego? Dlatego, że w roku 2003 niemal CAŁA POLSKA była oburzona bezmyslnością i brakiem odpowiedzialności nauczyciela, który doprowadził do tego, iż tragiczna grupa podcięła śnieg powodując właśnie ową lawinę. Doszły do tego jeszcze bezmyślne inne działania nauczyciela jako opiekuna grupy.
  W roku 2003 dokładnie niemal wszyscy Polacy byli na bieżąco z tą sprawą dlatego, że prasa i telewizja wtedy bardzo dokładnie, niemal minuta po minucie odtwarzali przebieg tej tragedii.
  I NIKT WĄTPLIWOŚCI NIE MIAŁ.
  Obecnie sąd również nie.
  Z kolei internauci w ramach romantyzmu internetowego bardzo łatwo dają się zmanipulować.
  Wystarczy zgrabna odezwa o lubianym nauczycielu w potrzebie.

 • championshipmanager0102

  Oceniono 2 razy 2

  Zbiórka ofiar na zadośćuczynienie orzeczone wyrokiem sądu jest w Polsce legalne. Polskie prawo zabrania tylko dokonywania publicznej zbiórki ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.

  Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
  Art. 57. § 1. Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel, podlega karze aresztu albo grzywny.
  § 2. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
  § 3. Zebrane ofiary lub pieniądze uzyskane za zebrane ofiary w naturze a także pieniądze wpłacone na poczet grzywny lub ofiarowane na ten cel podlegają przepadkowi.
  § 4. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek, należy przekazać instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.

 • nauczyciel11111

  Oceniono 2 razy 2

  Przepisy dotyczące darowizn pozwalają na darowiznę do ok.4900 zł od osoby w czasie 5 lat ( dla innej osoby obcej) BEZ PODATKU i BEZ ZGŁASZANIA do urzędu skarbowego.

 • 1moco2

  Oceniono 8 razy 2

  W całej poniższej dyskusji aktywny jest zaciekły wróg pana Szumnego, sygnujący się nickiem "obeznany". Wnioskuję, że to pewnie jest właśnie sam pan Andrzej Matyśkiewicz, dla którego trwa zbiórka tych 140000 zł "zadośćuczynienia", co najwyraźniej mu nie zadośćuczynia, bo chodziło o materialne zniszczenie nauczyciela, a tu zanosi się na fiasko.

 • ezdord

  Oceniono 4 razy 2

  Szkoła powinna zapłacić.

 • m.marle

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież to nie jest kwesta dla emerytowanego nauczyciela, pana Mirosława Sz. tylko na zadośćuczynienie dla pana Andrzeja Matyśkiewicza. Wszyscy wiemy jakie dziadowskie są pensje i emerytury nauczycielskie, więc ta zbiórka to jedyny sposób na to, by pan Andrzej Matyśkiewicz otrzymał owe 140 tysięcy, które mu sąd prawomocnie przysądził.

 • ludozerka_nie_chce_cukierka

  Oceniono 3 razy 1

  cos mi sie przypomina, ze poslanka Sobecka kiedys wplacila grzywne za chyba Rydzyka (?) i uznano to za nielegalne ... ale moze to byl proces karny a nie cywilny ....

 • lablabi

  Oceniono 12 razy 0

  Szacunek dla nauczyciela.Za zaangażowanie należała mu się nagroda,za wypadek współczucie.A ojciec-powód- mam nadzieje,że się tą kasą udławi.Bo najwidoczniej,skoro inni rodzice spraw nie wytoczyli ,a wręcz go bronili ,to się facet za swoją pazerność obronić nie zdoła.

 • pawel.ccc

  Oceniono 3 razy -1

  Wszystko jest OK ale czemu oni się nie ubezpieczyli ? Czemu rodzice nie zapewnili NNW dla każdego ze swoich dzieci i czemu nauczyciel nie wykupił OC wychowawcy kolonijnego czy organizatora wycieczki ? Firmy ubezpieczeniowe 16 lat temu już działały i oferowały tego typu ubezpieczenia. Dobra wycieczka bo tania ? Jak widać nie zawsze i nie wszędzie.

 • 123zielona123

  Oceniono 20 razy -2

  Moralnie to nieco śliskie. Bo karę finansową powinien ponieść winny. Ale z drugiej strony dla tego nauczyciela też to była tragedia. Został osądzony i ukarany. A teraz po tylu latach znowu.
  Za następne 10 lat któryś z rodziców dojdzie do podobnych wniosków i znowu wyrok.
  W polskim prawie jakoś człowiek nie czuje sie bezpiecznie. ZUS może ścigać za niezapłaconą składkę 11 lat. sprawa lekarzyod Ziobry coś 14 lat.
  Podobnie jest z kuriozalnym prawem o bestiach. wpierw wyrok 20 lat, odsiedziany a potem zamykają gdzie indziej de facto wolnego człowieka.
  Takie podejście to znęcanie się nad ludźmi. Może osądzanie powinno być surowsze, ale winny po odbyciu kary nie powinien być karany jesze raz i tak bez końca.

 • wqcyzx

  Oceniono 17 razy -7

  Osobom płomiennie zapewniającym, że zasądzone pieniądze nie są karą uprzejmie
  dziękuję za prawniczy bełkot, który nie zamaskuje jednak faktu, że nałożona sankcja
  wywiera na sprawcy skutek identyczny z grzywną.

 • gaz-eciarz

  Oceniono 14 razy -8

  Zbiórki nie są zabronione, od darowizny jednak trzeba zapłacić podatek.
  Poza tym patrząc na totalną beztroskę tego człowieka przy organizacji wyjścia w góry taka zbiórka jest dla mnie osobiście totalnie niezrozumiała.

 • soso_soso

  Oceniono 15 razy -9

  Naiwność i głupota w jednym. Samochód, który zajechał drogę premier Szydło - zbiórka. Alimenciarz z kucykiem - zbiórka. Lekkomyślny nauczyciel - zbiórka.

 • obeznany

  Oceniono 25 razy -9

  Bo w tym kraju to normalka, że nieszczęścia "się stają".
  Nikt ich "nie chce" a nauczyciel tylko "nie dokonał należytej ostrożności".

  I się znów "nie zmieścili".

 • tygrysio_misio

  Oceniono 19 razy -11

  Ale jakie konsekwencje prawno-karne poniósł? Że dostał wyrok? Co z tego skoro go nie wypełni. Miał za swoją niefrasobliwość przez lata spłacać kredyt, albo pozbyć się oszczędności... jego los miał być przestrogą przed "zmieścisz się śmiało" w wydaniu szkolnym czy górskim. Miał uczyć innych odpowiedzialności.

  A co jest teraz? "Zmieścisz się śmiało, a jak nie to inni zapłacą" ... jedni życiem, inni kasą.

 • proteusz33

  Oceniono 22 razy -12

  Aspekt prawny zbiórki to jedno ale dlaczego ci byli uczniowie nie zbierają pieniędzy dla rodziców zasypanych dzieci ?

 • drakaina

  Oceniono 22 razy -14

  Ja mam tylko jedno pytanie: dlaczego sąd zgadza się na wypłatę zadośćuczynienia jednej osobie? Przecież tam zginęło więcej dzieci i jakoś inni rodzice nie uważali, że pieniądze cokolwiek tu zmienią...

 • 8zorro

  Oceniono 21 razy -19

  Nauczyciele żądają po 1000 zł podwyżki. Rząd daje 200 zł. To może per analogam zrucimy się jako społeczeństwo na "biednych" nauczycieli?

 • wqcyzx

  Oceniono 27 razy -21

  To jest czysty przypadek "udaremniania kary". Bardzo ciekawe jak to zostanie operacyjnie wykonane. Forsę dostanie gość i wpłaci sądowi czy zbierający wpłacą z pominięciem skazanego. W tym drugim przypadku była już podobna sprawa. P. Sobecka wpłaciła 3500zł kary za o. Rydzyka, za co była potem ciągana po sądach.

 • darius112

  Oceniono 57 razy -43

  Nie rozumiem. Był winny, został skazany a ktoś organizuje zbiórkę bo jest znany i lubiany. W tym kraju nic się nie zmieni jak będzie takie podejście polactwa do prawa. To tak jakby uniewinnić Najsztuba za przejechanie kobiety na pasach bez bo jest znany i lubiany w pewnej gazecie. Najsztub nie miał prawa jazdy, i nie miał ważnych badań technicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX