Polska za 414 mln dolarów kupi od USA system wyrzutni HIMARS. Podpisanie umowy w środę

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że w najbliższą środę Polska podpisze z USA umowę na zakup systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Kontrakt opiewa na 414 milionów dolarów.

Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szef MON ogłosił, że w środę, 13 lutego, zostanie podpisana umowa zakupu przez Polskę systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

Zakup ten jest elementem modernizacji polskich sił zbrojnych. Wyrzutnie, rakiety i sprzęt towarzyszący będą kosztować 414 milionów dolarów.

Jak mówił podczas konferencji prasowej w Wesołej w bazie Pierwszej Brygady Pancernej Błaszczak, zakup nowoczesnego sprzętu HIMARS daje Polsce "gwarancje bezpieczeństwa".

Czym jest HIMARS?

Skrót HIMARS oznacza System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (High Mobility Artillery Rocket System). Jego producentem jest firma Lockheed Martin. Pierwsze bojowe testy systemu miały miejsce podczas wojny w Iraku w 2004 roku. W kolejnych latach wyposażano w nie wojska artyleryjskie oraz oddziały Piechoty Morskiej. Po Iraku przyszła kolej na Syrię i Afganistan.

HIMARS montowane są na lekkich opancerzonych ciężarówkach. Każda wyrzutnia składa się z sześciu prowadnic. Standardowe uzbrojenie systemu stanowią pociski GMLS o zasięgu do 70 kilometrów. Wyrzutnie te mogę jednak również wystrzeliwać rakiety taktyczne ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane przez wiele sojuszniczych państw NATO.

Więcej o:
Komentarze (581)
System wyrzutni rakietowych HIMARS. Polska kupi sprzęt od USA za 414 milionów dolarów
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 87 razy 53

  Oferta izraelskiego systemu Lynx zakładała wybudowanie zakładu produkującego pociski w Polsce. Ponadto zakładała transfer technologii. Tymczasem piSS kupuje gorszy system od Amerykanów bez żadnego transferu technologi i za większą kasę. Zwykła kpina, jak nie złodziejstwo.

 • skandy5

  Oceniono 52 razy 32

  To nieprawdopodobny skandal, bo takie rakiety - te najprostsze i niekierowane - powinniśmy móc produkować sami. Była taka oferta Izraela. Pociski do tego systemu są produkowane w różnych krajach i nie jest to jakieś Bóg wie co

 • xingu123

  Oceniono 44 razy 28

  Miało być 6 dywizjonów, będzie 1. Miało być po 600 rakiet na dywizjon, będzie 300. Miały być nowe rakiety GLRMS, będą stare, produkowane od lat 90-tych. Miał być offset, nie będzie. Miała być produkcja w Polsce, także rakiet i głowic, nie będzie. Miało być pozyskanie technologii i możliwość samodzielnego rozwoju systemu i rakiet, nie będzie. Zakupy tylko w dalekim USA za duże zielone. Eksportu też nie będzie. Miał być polski system Topaz, wspólny dla Krabów, Raków i Langust, będzie amerykański, w dodatku niekompatybilny i przestarzały (w USA pracują nad nowym, ma wejść za rok-dwa). Miały być polskie podwozia i samochody wsparcia, będą amerykańskie plus wycofywane już w USA Humwee. No i super bubel z tego wyszedł. Ale przecież idą wybory, kiełbasę wyborczą trzeba rzucić głupim wyborcom. Brawo dobra zmiano ! Putin dostanie zawału.

 • zenzaj

  Oceniono 24 razy 22

  Ze zdjęcia widać, że wyrzutnie kupiliśmy na słupy.
  Konkretnie dwa.

 • 3ras

  Oceniono 39 razy 21

  Znowu wybrakowani w amerykańskiej armii .Po co na złom wywalać jak wierne pieski polskie kupią to duże pieniądze. Taka jest przyjaźń polsko-amerykańska.

 • wojtekate

  Oceniono 30 razy 20

  1. kolejny pojazd do którego nie mamy części, parku maszynowego, zdolności obsługowych - wszystko będziemy kupować od USA - dopłacimy
  2. rakiet wystarczy na, mniej więcej, 10 salw - trzeba będzie dokupić ( w razie konfliktu za każda cenę) - dopłacimy
  3. systemy kierowania ogniem analogowe - słabsze od ... naszych, polskich - TOPAZA, którego kupują od prywatnej firmy - polskiego producenta, Amerykanie
  4. Rakiet, podobnie jak JAASM, będziemy mogli użyć tylko za zgoda USA, w innym przypadku po prostu wyłącza im naprowadzanie, do kodów źródłowych dostępu nie będziemy mieć,
  5. Kolejne systemy łączności zupełnie niekompatybilne z tym co już posiadamy.
  Cudo nie zakup!!!

 • mark6

  Oceniono 52 razy 18

  To są KPINY !!!!
  Polska była bardziej suwerenna za czasów powojennej " okupacji" sowieckiej niż dzisiaj.
  Kompletnie uzależniona od widzimisie " przyjaciół" zza Oceanu. Wykonująca rozkazy tępej
  Namiestniczki z " zaprzyjaznionej" ambasady.
  Polacy obudzcie się. Póki co jesteście amerykańskimi KUNDLAMI wykonującymi polecenia
  jankeskich Panów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX