Polska za 414 mln dolarów kupi od USA system wyrzutni HIMARS. Podpisanie umowy w środę

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że w najbliższą środę Polska podpisze z USA umowę na zakup systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Kontrakt opiewa na 414 milionów dolarów.
Zobacz wideo

Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, szef MON ogłosił, że w środę, 13 lutego, zostanie podpisana umowa zakupu przez Polskę systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS.

Zakup ten jest elementem modernizacji polskich sił zbrojnych. Wyrzutnie, rakiety i sprzęt towarzyszący będą kosztować 414 milionów dolarów.

Jak mówił podczas konferencji prasowej w Wesołej w bazie Pierwszej Brygady Pancernej Błaszczak, zakup nowoczesnego sprzętu HIMARS daje Polsce "gwarancje bezpieczeństwa".

Czym jest HIMARS?

Skrót HIMARS oznacza System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (High Mobility Artillery Rocket System). Jego producentem jest firma Lockheed Martin. Pierwsze bojowe testy systemu miały miejsce podczas wojny w Iraku w 2004 roku. W kolejnych latach wyposażano w nie wojska artyleryjskie oraz oddziały Piechoty Morskiej. Po Iraku przyszła kolej na Syrię i Afganistan.

HIMARS montowane są na lekkich opancerzonych ciężarówkach. Każda wyrzutnia składa się z sześciu prowadnic. Standardowe uzbrojenie systemu stanowią pociski GMLS o zasięgu do 70 kilometrów. Wyrzutnie te mogę jednak również wystrzeliwać rakiety taktyczne ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane przez wiele sojuszniczych państw NATO.

Więcej o: