Od niedzieli Polska przywraca czasowo kontrole na granicach z sąsiadami należącymi do UE

Od niedzieli wraca tymczasowa kontrola na granicy Polski z należącymi do Unii Europejskiej sąsiadami. Powodem są względy bezpieczeństwa w związku z konferencją bliskowschodnią, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie. Kontrola na granicy wewnętrznej Unii potrwa do soboty 16 lutego.
Zobacz wideo

Tym, którzy chcą ją przekroczyć, straż graniczna przypomina, by mieli przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Muszą też być gotowi na udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują. Kontrole będą prowadzone wyrywkowo przez patrole Straży Granicznej wyposażone w specjalistyczny, mobilny sprzęt.

Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Będzie ich w sumie 287, prawie połowa na granicy z Czechami. Straż graniczna uczula, że za przekroczenie granicy w miejscu innym niż wyznaczone grozi mandat w wysokości 500 złotych. 

Obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych nieunijnych państw, które na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, by wjechać do Polski wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach, a także mieć paszport i wizę, jeśli jest wymagana. Listę państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, udostępnia na stronie polski MSZ.

Kontrola na granicy wewnętrznej Polski była tymczasowo przywracana do tej pory kilkukrotnie - podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Ostatni raz na przełomie listopada i grudnia 2018 w związku z odbywającym się w Polsce szczytem klimatycznych
Na podstawie wcześniejszych doświadczeń straż graniczna zapewnia, że tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej nie wpłynie w sposób istotny na utrudnienia w ruchu na drogach przecinających granicę państwa.

Więcej o:
Komentarze (104)
Od niedzieli Polska przywraca czasowo kontrole na granicach z sąsiadami należącymi do UE
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 20

  Tak dla przypomnienia, jedyny terrorystyczny akt jaki miał miejsce w kraju, wydarzył się w Gdańsku.

 • maciek76

  Oceniono 23 razy 19

  PiSowców nie wypuszczać, mogą zacząć zwiewać przed odpowiedzialnością!

 • spyderman2

  Oceniono 16 razy 10

  deweloper kaczor testuje zasuwanie żelaznej kurtyny. po wyborach zrobi polexit

 • lblblblb

  Oceniono 9 razy 9

  Duda pojechał ćwiczyć nogi na nartach.
  Trzeba mieć mocne żeby zgrabnie klękać przed Trumpem.

 • magbyt1

  Oceniono 23 razy 9

  Debilizm. Jeśli ktoś coś planuje to już dawno jest w Polsce. To jest działanie tylko pod publikę

 • drbob20

  Oceniono 8 razy 8

  konferencja? no przeciez kazdy zainteresowany tematem olal pisdackich organizatorow, oprocz usa przyjada tylko jakies trzeciorzedne szmondaki

 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 8

  Nie ma to jak samemu tworzyc niepotrzebne sytuacje , ktore obywatelom utrudnią zycie . PIS potrafi .

 • wranek

  Oceniono 14 razy 8

  Agenci PiSu jada na granice aby zrobic notatki, jak to jest, kiedy sie zamyka granice.
  Sprawozdania maja być doreczone tajnemu zespołowi, który przygotowuje wyjście Polski Z Unii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX