Lawinę pod Rysami wywołali taternicy. Mieli kaski i czekany, ale schowane w plecakach

Lawinę, która zeszła z Rysów 30 stycznia wywołali dwaj taternicy, za którymi podążało czworo turystów. Taternicy mieli kaski i czekany w plecakach. Żadna z osób biorących udział w zdarzeniu nie miała przy sobie tzw. lawinowego ABC.
Zobacz wideo

30 stycznia o godzinie 11.05 TOPR odebrał zgłoszenie od turysty, który poinformował ratowników, że podczas gdy na Rysy szło sześcioro turystów, zeszła lawina uruchomiona pod Przełączką pod Rysami. Tylko jednej osobie udało się uniknął zabrania przez lawinę, część turystów została przysypana, część znajdowała się na powierzchni lawiniska. TOPR od razu przystąpił do akcji, wysyłając śmigłowiec ratunkowy z czterema ratownikami i dwoma psami lawinowymi. 

Na szczęście ratownikom szybko udało się dotrzeć do turystów. Ranni zostali przetransportowani do szpitala w Zakopanem. Jeden z uczestników zdarzenia, który odniósł najgroźniejsze urazy głowy, trafił do szpitala w Nowym Targu.

"Cuda czasem w Tatrach się zdarzają"

Jak poinformował TOPR, lawinę wywołali dwaj taternicy na wysokości około 2400 metrów n.p.m. Czekany i kaski mieli, ale w plecaku. Ani oni, ani żaden z czworga turystów, którzy za nimi podążali, nie mieli tzw. lawinowego ABC, czyli sprzętów, które w przypadku zejścia lawiny pomagają wydostać się na powierzchnię, pomóc rannym oraz naprowadzić ratowników do miejsca, w którym poszkodowani się znajdują. Do lawinowego ABC zaliczamy detektor lawinowy, sondę i łopatę.

Jak zaznacza TOPR, wszyscy, którzy odnieśli obrażenia, mogą mówić o ogromnym szczęściu, że przeżyli oraz że pogoda pozwoliła ratownikom szybko dotrzeć z pomocą. - Wierzący niech przyjmą to zdarzenie w charakterze cudu, bo cuda czasem w Tatrach się zdarzają - powiedział Andrzej Marasek, ratownik TOPR, dla Portalu Tatrzańskiego.

Więcej o:
Komentarze (60)
Lawinę pod Rysami wywołali taternicy. Mieli kaski i czekany, ale schowane w plecakach
Zaloguj się
 • krakoski.arch

  Oceniono 13 razy 13

  Lawinowe ABC nie pomaga "wydostać się na powierzchnie lawiny", tylko wyciągnąć kogoś spod lawiny.

 • next-2-come

  Oceniono 8 razy 6

  no ładnie, przypominam zestawy lawinowe mogą zawieść nawet najbardziej doświadczonych turystów, szczytem debilstwa jest wypisywanie na publicznych forach, że jabłuszko jako profesjonalny sprzęt do zjeżdżania pomoże nam utrzymać się na powierzchni lawiny, człowiek, który to napisał z pewnoscią nie widział i nie słyszał nigdy z bliska lawiny, mam nadzieję, że czytelnicy mają do tego odpowiedni dystans, tak samo zawieść nas może niewłaściwe ubranie, szczególnie modna odzież techniczna może okazać się zabójcza, gdy dojdzie do załamania pogody, nie zapominamy więc o mapach, gpsach (jeżeli ktoś posiada - czym mniej wypasiony tym pewniejsza bateria), ciepłych ciuchach w plecaku i termosach z herbatą, walimy głupotę, w której szczególnie tej zimy brylują nasi rodacy, szpilki, jabłuszka - to jest koszmar - cogito ergo sum -

 • anzimonek

  Oceniono 30 razy 6

  Nie rozumiem, co mają kaski i czekany do wywołania lawiny...? Zwłaszcza jak są w plecakach. Czy w takich przypadkach należy kask założyć na głowę i uderzać weń czekanem, czy raczej założyć kask na czekan i wystawić nad śnieg, żeby było widać? A jeśli kask jest biały... Może jednak należy uderzać kaskiem w czekan, żeby szybciej zeszła lawina lub założyć kask i walić czekanem, wówczas ok. kask jest potrzebny, żeby sobie tym czekanem... albo co...

 • aa1000

  Oceniono 7 razy 5

  Kiedyś w starym Życiu Warszawy były cotygodniowe zagadki z serii Abacki, Babacki itd.
  Ta notatka też jest zagadkowa.
  Raz szło dwóch taterników za nimi czworo turystów, później jednej osobie coś się udało, a pozostała część turystów została przysypana, a część rannych miała wielkie szczęście.
  A teraz zagadka : ilu nie miała szczęścia?

 • justas32

  Oceniono 17 razy 3

  Tylko po co komu łopata jak pod lawiną nie wiesz gdzie jest góra a gdzie dół ...

 • wujojano

  Oceniono 5 razy 3

  "cuda czasem w Tatrach się zdarzają" - to oczywiste! Przecież Skaldowie śpiewali: "Blisko nieba stoją Tatry".

 • felekstankiewicz

  Oceniono 10 razy 2

  Nierozumie co maja wspolnego czekany i kaski,schowane w plecakach,z wywolaniem lawiny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX