Szczyt bliskowschodni w Warszawie. W przyszłym tygodniu obowiązywać będzie stopień alarmowy ALFA

W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się szczyt bliskowschodni, poświęcony budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W związku z tym w stolicy zostanie wprowadzony stopień alarmowy ALFA.

Szczyt bliskowschodni w Warszawie, który współorganizują Polska oraz Stany Zjednoczone, odbędzie się w dniach 13-14 lutego. W wydarzeniu tym wezmą udział m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Szczyt bliskowschodni. W Warszawie będzie obowiązywał stopień alarmowy ALFA

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopień alarmowy ALFA będzie obowiązywał od 11 lutego (od godz. 00:00) do 15 lutego (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny. Pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA) to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadzany jest w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

W czasie, gdy obowiązuje stopień alarmowy ALFA, służby uprawnione są do przeprowadzania niespodziewanych kontroli w miejscach publicznych, takich jak stacje metra. W przypadku szczytu bliskowschodniego będą mogły także sprawdzać samochody jeżdzące w okolicach Zamku Królewskiego oraz Stadionu Narodowego, w którym odbędzie się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa i pokoju na Bliskim Wschodzie. Ostatni raz stopień alarmowy ALFA został ogłoszony na czas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Więcej o: