Budynek przy Srebrnej 16 będzie zabytkiem? To tam miały powstać "wieże Kaczyńskiego"

Poseł PO Michał Szczerba, który jest jednocześnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Woli, zapowiedział złożenie wniosku o wpisanie do rejestru zabytków budynku, w miejsce którego miały powstać "wieżowce Kaczyńskiego".
Zobacz wideo

Na konferencji prasowej Szczerba przedstawił historię XIX-wiecznego budynku przy ul.Srebrnej 16, który należał do Maurycego Bormanna. Mieściły się w nim zakłady mechaniczne "Bormann, Szwede i spółka". Podczas powstania w budynku walczyli powstańcy ze zgrupowania AK Chrobry II, a w dokumentach powstańczych nosił nazwę placówka Karbochemia. - Był to budynek zajęty przez powstańców warszawskich, budynek broniony, budynek, w którym ginęli żołnierze - mówił prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli.

Szczerba zaprezentował też akt notarialny - umowę użytkowania wieczystego gruntu i odpłatne przeniesienie własności budynku przy ul. Srebrnej 16 - z 1995 r. między Skarbem Państwa a Fundacją Prasową "Solidarność" (w 1995 r. Fundacja została głównym udziałowcem w nowopowstałej spółce "Srebrna"). Jak informuje na Twitterze polityk, w dokumencie wskazano, że "nabywca ma obowiązek utrzymywać budynek w należytym stanie, a w razie jego zniszczenia lub rozbiórki ma obowiązek do odbudowy".

"Wieże Kaczyńskiego" zamiast zabytku

- Ten dokument rzuca nowe światło na sytuację prawną budynku Srebrna 16. To nie jest pytanie w tej chwili, jak wysoko zabudować i czy rozbierać. W opinii Towarzystwa Przyjaciół Woli ten budynek stanowi wartość historyczną, zabytek i - zgodnie z umową - nie może zostać rozebrany, a to oznacza, że żadna inwestycja w jego miejscu nie może zostać realizowana - mówił Szczerba.

W 2010 r. wojewódzki konserwator zabytków przekazał informację do m.st. Warszawy, że budynek administracyjny fabryki "Bormann, Szwede i spółka" jest w wykazie gminnej ewidencji zabytków.

W 2014 r. zarząd spółki "Srebrna" złożył wniosek o usunięcie budynku przy Srebrnej 16 z gminnej ewidencji zabytków. Pod pismem widnieją podpisy ówczesnego prezesa spółki Kazimierza Kujdy i członkini zarządu Janiny Goss. Do dokumentu załączone są opinie Jakuba Lewickiego, w których stwierdza on m.in., że: "wartość historyczną budynków przy ul. Srebrnej 16 należy ocenić jako zerową" oraz że "nie są znane żadne wydarzenia historyczne związane z budynkiem".

Jak podkreśla Szczerba, w jednej ze swoich opinii z 2014 r. Jakub Lewicki informuje, że opiera się na różnych projektach, w tym na "projekcie konstrukcyjnym schodów ewakuacyjnych w budynku firmy Srebrna". Lewicki, który w marcu 2017 r. został Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w oświadczeniu z 31 stycznia 2019 r. pisze, że nie był inicjatorem wykreślenia budynku z ewidencji zabytków, lecz jedynie autorem opinii dotyczącej oceny wartości zabytkowej budynku. Jak twierdzi, "w przedstawionych mu materiałach nie było informacji, że właścicielem jest spółka Srebrna, ani też nie wiedział nawet o istnieniu tej spółki".

Ostatecznie, w sierpniu 2015 r. Srebrna 16 została wykreślona z gminnej ewidencji zabytków.

- Ta sprawa bulwersuje, ale Towarzystwo Przyjaciół Woli współdziałając ze środowiskiem zgrupowania AK Chrobry II nie pozostawi jej bez jakichkolwiek działań. Obiecujemy, że złożymy w najbliższych dniach wniosek o ponowny wpis budynku Srebrna 16 do gminnej ewidencji zabytków miasta stołecznego Warszawy - oświadczył Szczerba.

Więcej o:
Komentarze (151)
Towarzystwo Przyjaciół Woli chce uznania Srebrnej 16 za zabytek
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 53 razy 39

  I tak ziarnko do ziarnka, wychodzą na światło dzienne wszystkie przewały reżimowej partii!...

 • kroliklesny

  Oceniono 45 razy 23

  Co za pazerne byddle ten wasz "naczelnik"- krok za krokiem zajmuje piekny kraj! Malo mu bylo zbezczeszczenia Wawelu, to teraz chcial jechac po zabytku powstanczej Warszawy!

 • falbor

  Oceniono 29 razy 19

  Oj tam, oj tam... No przecież jakby wygrali wybory w Warszawie, to i konserwator zabytków by się pewnie zmienił...

 • emsi2020

  Oceniono 18 razy 18

  Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyduje o wpisie lub wykreśleniu zabytków z Gminnej Ewidencji lub Rejestru Zabytków. Warto dodać, że funkcję tę pełni Jakub Lewicki. Czyli będzie on decydował w sprawie budynku, który sam opiniował (nie wiedząc kto jest właścicielem!) To jest już PISOWSKI STANDARD - partyjny Prokurator Generalny, partyjny szef CBA, partyjny Konserwator Wojewódzki. Wszyscy umoczeni w sprawę - będą o niej decydowali.

 • klan_fan

  Oceniono 20 razy 16

  Niech p. Goss poprosi Jarka to wybudują wieżę na Żoliborzu. Jarek wykupił sąsiednie działki więc jak się wyburzy to będzie kupa miejsca.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 21 razy 15

  Nie miał racji pan Sienkiewicz mówiąc , że mamy "państwo teoretyczne". Coraz bardziej obawiam się czy przypadkiem nie mamy PAŃSTWA PRYWATNEGO.

 • andrew1507

  Oceniono 23 razy 15

  odwołajmy pis w każdych wyborach, bez żadnego trybu.....

 • artur702

  Oceniono 22 razy 14

  Mieszkańcy Warszawy nie chcą żadnych pamiątek po obu braciach Kaczyńskich. Mieszkańcy innych miast Polski także nie chcą żadnych pamiątek po pisopatycznych rządach antypolskich barbarzyńców, zdradzieckich mord, kanalii i złodziei niszczących i dojących naszą Ojczyznę. Pragnieniem Polaków jest wyczyszczenie swojego otoczenia z pozostałości po pisopatach, powrót do prawa i sprawiedliwości społecznej, do wzajemnego szacunku i poszanowania norm etycznych oraz dobrych obyczajów między ludźmi. Pokraczne postaci bandyckich pisopatów muszą być szybko wymazane z pamięci by wrócić do normalności. Precz ich z pamięci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX