Zbigniew Ziobro przekaże 40 mln zł na budowę drugiej kliniki "Budzik"

Powstanie druga klinika "Budzik" dedykowana wybudzaniu ze śpiączki osób dorosłych. Zbigniew Ziobro ogłosił, że na jej budowę zostanie przekazane 40 milionów złotych ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Zbigniew Ziobro zwołał 6 lutego konferencję prasową z udziałem Ewy Błaszczyk, prezes fundacji "Akogo" oraz pomysłodawczynią stworzenia kliniki "Budzik" leczącej dzieci w śpiączce. 

Powstanie druga klinika "Budzik"

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował na niej, że na przestrzeni kilu następnych lat ze środków Funduszu Sprawiedliwości przekazane zostanie około 40 mln złotych na wybudowanie drugiej kliniki "Budzik" dla dorosłych osób pogrążonych w śpiączce, które w większości są ofiarami wypadków drogowych.

Obecna na konferencji Ewa Błaszczyk podkreśliła, że jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych. Przykładowo w Olsztynie, gdzie znajduje się analogiczny oddział szpitalny jest obecnie około 6 miejsc, ma być ich 15, a rocznie 600 zapada w śpiączkę.

Dodała, że wybudzanie osób w śpiączce jest dobrze rokującym procesem, bo ponad połowa osób wraca po przebudzeniu do pełnej sprawności. Jej zdaniem jest to także proces opłacalny ekonomicznie biorąc pod uwagę choćby koszty kształcenia takiej osoby: 

Bardzo dziękujemy za to wsparcie i mam nadzieję, że szybko będzie widać efekty naszych działań.

Zapytana o liczbę miejsc w nowej klinice dodała, że pierwszy "Budzik" jest obliczony na 15 miejsc plus jedno dodatkowe. W nowej placówce, która ma być nieco większa, planuje się wprowadzenie dwóch dodatkowych miejsc.

Pojawiają się pytania

Dziennikarz RMF, Marek Balawajder, zastanawia się, dlaczego środki na budowę kliniki "Budzik" są przekazywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a nie resort zdrowia.

Po części na to pytanie odpowiedział sam Zbigniew Ziobro w trakcie konferencji prasowej, podkreślając, że celem Funduszu Sprawiedliwości ma być pomaganie osobom pokrzywdzonym:

Fundusz Sprawiedliwości ma swoim statucie jeden cel. Mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania. I ten cel będzie w sposób znakomity, szlachetny i piękny realizowany rękami tak wspaniałych osób jak pani Ewa i cały zespół medyczny i ludzi zaangażowanych w projekt "Budzik".

Działająca przy Centrum Zdrowia Dziecka Klinika "Budzik" to pierwsza w Polsce placówka dla dzieci po urazach mózgu, a leczy pacjentów od 7 grudnia 2012 roku. Nowy oddział dla dorosłych ma mieć trzy piętra i powstać niedaleko szpitala bródnowskiego i niedaleko budowanej właśnie stacji metra. 

Więcej o: