Po 30 latach znów usiedli przy Okrągłym Stole."Alternatywą byłyby polskie groby i przelana krew" [WIDEO]

Leszek Miller i Janusz Onyszkiewicz znów usiedli przy Okrągłym Stole. 30 lat temu byli po dwóch stronach barykady. Zobacz jak dziś wspominają i oceniają jedno z najważniejszych wydarzeń w nowoczesnej historii Polski.

Rozmowa została nagrana w tym samym miejscu, w którym 30 lat temu odbyły się obrady Okrągłego Stołu.

Zobacz wideo

Rozmowy przy Okrągłym Stole, to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Po wielu tygodniach negocjacji władze PRL zgodziły się m.in. na legalizację Solidarności i częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe. Od tego rozpoczął się proces dynamicznych zmian ustrojowych w Polsce. 

W pracach podczas Okrągłego Stołu brało udział ponad 700 osób, wśród nich trzej późniejsi prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i 
pięciu późniejszych premierów: Czesław Kiszczak, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Miller, Jan Olszewski, Jarosław Kaczyński.

Więcej o:
Komentarze (273)
Po 30 latach znów usiedli przy Okrągłym Stole."Alternatywą byłyby polskie groby i przelana krew" [WIDEO]
Zaloguj się
 • psycholog11

  Oceniono 62 razy 56

  A Zybertowicz powiedział że przy okrągłym stole komuniści dogadali się ze swoimi agentami. Czy miał na myśli także braci Kaczyńskich ?

 • ziggybam

  Oceniono 51 razy 41

  Jest w tym kraju wielu, którzy chcieliby abyśmy się gnębili czy zabijali. Żeby połowa Polaków po 89 wylądowała w więzieniach, w grobach czy za granicą. To typowa katolska postawa - gnębić bliźniego, jak bozia pozwala.
  Tymaczsem ta "gorsza" połowa, włacznie z SLD, pomogła zbudować Polskę jako kraj europejski. A ta "lepsza" połowa to często lenie, kombinatorzy i ciemniaki, które dziś ciągną nas ku Rosji.
  Choć raz - robiąc okrągły stół zrobiliśmy dobrze jako kraj - dogadaliśmy się, by dobrzy ludzie z obydwu stron barykady mogli pracować dla kraju.

 • feurig59

  Oceniono 59 razy 41

  Jedna z najświatlejszych chwil w historii Polski.
  Dziękujemy Wam. Jednym i Drugim.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 30

  A młody Morawiecki? Poszukajcie tam w redakcyjnym archiwum, może chociaż gdzieś pod stołem się kręcił. Skoro wprowadzał nas do UE, to i okrągły jest jego zasługą.
  A jeśli nie, to będzie jak Duduś deprecjonował.

 • zazg

  Oceniono 36 razy 26

  Ale wam łatwo dzisiaj oceniać! Ciekawe, co robiliście w '89 i wcześniej? Moim zdaniem, połowa tu krytykujących nie miała jeszcze wtedy żadnych poglądów, a druga, biernie się przyglądała wydarzeniom, jedząc zupę przed telewizorem. Korzystając z okazji rocznicy, pozdrawiam wszystkich tych, którzy odważyli się kiedyś dorzucić swoje 5 groszy do obalenia systemu. A reszcie mogę powiedzieć - łatwo być bohaterem, jak już zagrożenie minęło. To nie gra internetowa.

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 22

  Kaczyńscy owszem byli, ale nie zaciągali się, a alkohol pili tylko bezalkoholowy:)

 • ml2403

  Oceniono 32 razy 20

  Negowanie Okrągłego Stołu powinno być traktowane jak zaprzeczanie istnieniu obozów zagłady. Trzeba być wyjątkowym świrem by nie doceniać tego wydarzenia, a powiem wręcz, że to jest największa rzecz jaka nam Polakom udała się na przestrzeni 1000 lat polskiej państwowości. My zawsze wszystkie spory rozstrzygaliśmy walką, każdy zakręt dziejowy musiał być okupiony tysiącami ofiar. Te wszystkie przegrane powstania, heroiczne walki z góry skazane na niepowodzenie, a potem hołdy dla ofiar to była i może jest nasza specjalność. I oto nagle dwie strony, które skakały sobie do gardła mogą usiąść i dogadać się. To naprawdę w naszej historii absolutny ewenement. I teraz wychodzą takie indywidua jak Gwiazda czy Zybertowicz i mówią, że była to ugoda między oprawcami, a ich agentami. Abstrahując od podstaw logicznych takiego twierdzenia można zapytać jak mogło być inaczej. Czy ci ludzie, którzy czerpali korzyści z istnienia PRL, a było ich niemało bo na pewno kilka milionów, mieli się nagle zapaść pod ziemię czy zostać wymordowani lub wsadzeni do więzień? Czy o takim rozwiązaniu marzył pan Zybertowicz, bo to byłoby wg typowego poprzedniego wzorca polskiego?. Dzięki Okrągłemu Stołowi ustalono szereg rzeczy ale przede wszystkim dwie podstawowe. PZPR oddaje władzę na początku częściowo, a Solidarność zobowiązuje się, że nie będzie rozliczeń i jeśli ktoś nie popełnił ewidentnych przestępstw będzie mógł w tym państwie spokojnie żyć. To było epokowe osiągnięcie, które nie tylko zapewniło zmianę władzy bez rozlewu krwi ale dało przykład całej Europie za żelazną ścianą że można to zrobić, a dalej wypadki potoczyły się już lawinowo. Ci, którzy sądzą, że należało wziąć całą władzę i nie iść na żadną ugodę to prawdziwi wrogowie Polski. Gdyby członkowie PZPR mieli przed sobą czystki, długoletnie więzienia i inne represje na pewno nie zgodziliby się na oddanie władzy i mając wojsko, milicję i inne służby broniliby się do upadłego, a wtedy ofiary byłyby nieuchronne. Rozumiem, że pan Gwiazda i Zybertowicz chcieliby do tego doprowadzić, bo ja i wielu Polaków, którzy obserwowali z bliska tę sytuację na pewno nie.

 • k_rol

  Oceniono 25 razy 19

  Nie można siadać do stołu z kimś bez twarzy i honoru. W PiS nie znajdzie się ani jedna osoba warta uwagi, o kaczyńskim w ogóle należy zapomnieć w tym kontekście.

 • jozefosmenda

  Oceniono 22 razy 16

  I zawsze ta sama melodia" komuniści,komuniści i komuniści! Do qrwy nędzy gdyby faktycznie byli "owi" komuniści to żadnego okrągłego stołu by nie było! Nie było by również fizycznie i tych,którzy dzisiaj się tak mądrzą w stylu...mordy zdradzieckie i kanalie,komuniści i złodzieje! Tfuuu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX