TVP szuka firmy, która zmierzy jej oglądalność. Nielsen nie wie, czy weźmie udział

TVP szuka firmy, która dostarczać będzie dane na temat oglądalności stacji. Kryteria, które należy spełnić, nieco różnią się od dotychczasowych wymogów. Nielsen zapowiada, że podejmie decyzję, czy zgłosi swoją kandydaturę, po przeanalizowaniu dokumentów przetargowych.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl przetarg na dostarczanie danych telemetrycznych potrwa do 7 marca bieżącego roku. Aby wziąć w nim udział, należy wpłacić wadium (rodzaj zabezpieczenia, gwarantującego wykonanie umowy) w wysokości 25 tys. złotych. Umowa zostanie zawarta na okres 12 miesięcy, a nie jak dotychczas - na okres kilku lat.

TVP zmienia kryteria przetargowe

Nie jest to jednak jedyna zmiana przewidziana w umowie przetargowej. Nieco inne są również kryteria, które musi spełnić potencjalny zwycięzca. Przede wszystkim najważniejsza jest cena. To jedyne kryterium wyboru oferty. Do tej pory decydowała ona w 90 proc., a w 10 proc. - ocena zakresu pomiaru i funkcjonalności.

Oprócz tego wybrana firma musi zapewnić przynajmniej 2350 mierników w co najmniej 2000 gospodarstw domowych i dostarczyć dane oglądalności co najmniej 200 stacji telewizyjnych. W 2015 roku, jak podają wirtualnemedia.pl, TVP wymagała mierników w 1750 gospodarstwach i danych ze 157 stacji. Kandydat będzie musiał zapewnić badania oglądalności dodatkowych dwóch kanałów - TVP3 oraz Active Family.

Oprogramowanie firmy ma pozwolić na wykonywanie co najmniej 12 rodzajów analiz, m.in. badanie oglądalności online. Dane mają być dostarczane codziennie do godziny 10.00 oraz w weekendy na specjalne zamówienie za pośrednictwem SMS.

TVP chce mieć również większą kontrolę nad prowadzonymi badaniami. Jak czytamy na stronie wirtualnemedia.pl telewizja "zapewnia sobie prawo do weryfikowania i kontrolowania procesu badania telemetrycznego w pełnym zakresie".

Nielsen jeszcze nie wie, czy przystąpi do przetargu

Ostatnią firmą, która dostarczała TVP danych na temat oglądalności była firma Nielsen Audience Measurement, międzynarodowa firma badawcza, która specjalizuje się w badaniach oglądalności telewizji. Kontrakt podpisany wiosną 2015 roku był przedłużeniem wcześniejszej umowy.

Jednak ostatnio współpraca Nielsena z telewizją publiczną nie była prosta. TVP m.in. od ponad dwóch lat krytykuje badania firmy, zarzucając, że są one oparte na zbyt małej liczbie niereprezentatywnie rozmieszczonych gospodarstw domowych. W związku z tym TVP stosuje alternatywny sposób pomiaru oglądalności, oparty na danych około 190 tys. klientów usługi telewizyjnej Netii. Tak liczono m.in. oglądalność, którą TVP osiągnęła podczas mundialu.

- Chcemy w tym miejscu podkreślić, iż Nielsen, jako jedyna firma badawcza w Polsce, oferuje dziś dane, które opisują rzeczywistą widownię TV oraz jej szczegółowe zachowania związane z konsumpcją telewizji. Z tego powodu nasze dane zostały uznane i są wykorzystywane jako waluta rozliczeniowa pomiędzy uczestnikami rynku mediowego i reklamowego - powiedział Mikołaj Piotrowski, szef marketingu i komunikacji w Nielsenie w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Zapytany o to, czy firma będzie startować w ogłoszonym przetargu, zapowiedział, że najpierw musi ona poddać szczegółowej analizie warunki umowy przetargowej. - Po jej zakończeniu podejmie właściwą decyzję co do udziału w postępowaniu - powiedział Mikołaj Piotrowski.

Więcej o:
Komentarze (83)
TVP szuka firmy, która zmierzy jej oglądalność. Nielsen nie wie, czy weźmie udział
Zaloguj się
 • ale_w_kolo

  Oceniono 31 razy 19

  Pewnie wygra Srebrna.

 • falbor

  Oceniono 22 razy 18

  Jak jesteś za niski, to kup sobie nową miarkę :)))

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 17

  Przetarg wygra firma powiązana z uczelnią , wiadomo jaką

 • slabe

  Oceniono 19 razy 13

  Po co badania?. Ja oglądam w TVPiS "jeden z dziesięciu" dwa, trzy razy w miesiącu i gdy wydarzy się coś ciekawego w naszym kraju ogladam "Wiadomości". Oczywiście po to, by poznać "najlepsze" komentarze TVPiS. A kabartet jest przedni, łżą tak, że nawet im brewka nie tyknie.

 • jackanapes

  Oceniono 15 razy 11

  Zróbcie towarzyszu Kurski panel obserwowany wśród członków wzajemnej adoracji.
  Sukces murowany.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 15 razy 11

  Już zmierzono, ale wyniki były niesłuszne ideologicznie. Dlatego Jacuś Wazelinka chce mierzyć do skutku.

 • tenare

  Oceniono 20 razy 10

  Wygra ta firma, która zapewni największą oglądalność TVP.

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 9

  Kro by nie wziął udziału to i tak jak wynik będzie niezgodny z oczekiwaniami to Kurski stwierdzi że wynik jest do dudy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX