Uwaga na okiść! Lasy Państwowe ostrzegają przed mokrym śniegiem, który łamie gałęzie

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ostrzega przed okiścią. Mokry, ciężki śnieg przykleja się do koron drzew i łamie gałęzie.
Zobacz wideo

"W taką pogodę uważajcie w lesie na okiść. Patrzcie w górę, bo ciężki mokry śnieg potrafi łamać gałęzie" - napisał na Twitterze Krzysztof Trębski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Tzw. okiść może stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. 

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ostrzega przed okiścią

Okiść to zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów, które łamią się pod jego ciężarem. Najczęściej dotyczy to łamania czubów drzew iglastych. Powstaniu okiści sprzyjają opady mokrego i ciężkiego śniegu, które obserwować możemy przede wszystkim wtedy, gdy temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza.

Okiść staje się niebezpieczna, gdy mokry śnieg lub deszcz przymarza warstwami do powierzchni gałęzi, stanowiąc ciężar, którego nie są one w stanie utrzymać. Okiść powoduje wyginanie się drzew, a następnie łamanie się pni i gałęzi. Oznacza to, że okiść jest niebezpieczna dla osób spacerujących po lasach. Złamana, spadająca z dużej wysokości gałąź może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

 
Więcej o:
Komentarze (13)
Uwaga na okiść! Lasy Państwowe ostrzegają przed mokrym śniegiem, który łamie gałęzie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 4 razy 4

  Szok! Lasy Państwowe martwią się, że okiść połamie gałęzie. Pościnajcie do poziomu gruntu jak w Białowieskiej i będzie zaje.. bezpiecznie.

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Mówił Szyszko, że drzewa są niebezpieczne? Mówił. Jakbyście mu dali wyciąć wszystkie, to by nikt nie ucierpiał.

 • cezaryk

  Oceniono 1 raz 1

  To nie trzeba ostrzegać, tylko szybciutko wycinać!
  No na co oni jeszcze czekają?

 • aprilapril

  Oceniono 1 raz 1

  Jak Pan profesor Szyszko swiatowy autorytet i prelegent Radio Maryja chcial was uratowac i wyciac te badziewia co zabijaja POLAKOW-- to sie totalna wsciekla i protestowala w Brukseli.
  No to teraz macie .

 • zueoko

  Oceniono 3 razy 1

  Jednym z najbardziej komicznych zachowań większości ludzi jest potrzeba wydawania i otrzymywania ostrzegawczych komunikatów- zamiast po prostu być uważnym i ostrożnym. Osobnik ginący lub będący okaleczonym przez spadającą, ośnieżoną gałąź sam jest sobie winien. Za arogancję, bezmyślność i ignorancję. No remorse.

 • losiu4

  Oceniono 2 razy -2

  ano trzeba uważać. Zresztą na leży patrzeć nie tylko "na okiść", a pod nogi :)

  Pozdrawiam

  Losiu

 • oczy_argusa

  Oceniono 3 razy -3

  tylko prywatyzacja Lasó Państowych zapobiegnie ich pisizacji i zjawisku okiści!

 • proteusz33

  Oceniono 7 razy -5

  Okiść powinien być ukarany przez Komisje Europejską.Ekolodzy walczcie z okiścią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX