Uwaga na okiść! Lasy Państwowe ostrzegają przed mokrym śniegiem, który łamie gałęzie

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ostrzega przed okiścią. Mokry, ciężki śnieg przykleja się do koron drzew i łamie gałęzie.
Zobacz wideo

"W taką pogodę uważajcie w lesie na okiść. Patrzcie w górę, bo ciężki mokry śnieg potrafi łamać gałęzie" - napisał na Twitterze Krzysztof Trębski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Tzw. okiść może stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. 

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ostrzega przed okiścią

Okiść to zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów, które łamią się pod jego ciężarem. Najczęściej dotyczy to łamania czubów drzew iglastych. Powstaniu okiści sprzyjają opady mokrego i ciężkiego śniegu, które obserwować możemy przede wszystkim wtedy, gdy temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza.

Okiść staje się niebezpieczna, gdy mokry śnieg lub deszcz przymarza warstwami do powierzchni gałęzi, stanowiąc ciężar, którego nie są one w stanie utrzymać. Okiść powoduje wyginanie się drzew, a następnie łamanie się pni i gałęzi. Oznacza to, że okiść jest niebezpieczna dla osób spacerujących po lasach. Złamana, spadająca z dużej wysokości gałąź może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

 
Więcej o: