"Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego. Pamiętaj, że przy zbyt wysokim zagrożeniu lawinowym akcja ratunkowa może dotrzeć do Ciebie zbyt późno, by Ci pomóc!" - czytamy na stronie internetowej TOPR-u.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że w Tatrach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, choć z reguły jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest tam możliwe przede wszystkim przy dużym obciążeniu. Szlaki górskie są pokryte cienką warstwą świeżego śniegu, pod którą jest lód lub grubsza warstwa śniegu starszego. Na większości szlaków jest ślisko, bo śnieg jest w wielu miejscach zmrożony. Poruszanie się po szlakach położonych wyżej, wymaga odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki i czekan.
Z powodu nisko zawieszonych chmur widoczność jest ograniczona. Warunki dla wędrówek są częściowo niekorzystne.
Trudne warunki pogodowe panują także w pozostałych górach w Polsce. W Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, w Bieszczadach - pierwszy.