W 2018 roku zmar這 414 tys. mieszka鎍闚 Polski. Tylu Polak闚 nie umiera這 od czas闚 wojny

414 tys. Polak闚 zmar這 w 2018 roku - to o oko這 3 proc. wi璚ej ni w 2017. "Od zako鎍zenia II wojny 鈍iatowej nie by這 roku, w kt鏎ym rozsta這 si z 篡ciem tak wielu Polak闚" - czytamy w "DGP".
Zobacz wideo

Według wstępnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, które upublicznił "Dziennik Gazeta Prawna", w 2018 roku zmar這 414 tys. mieszkańców Polski. To o około 3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

To niechlubny rekord. Od zakończenia II wojny światowej nie było roku, w którym rozstało się z życiem tak wielu Polaków. Tak dużą jak w ubiegłym roku liczbę zgonów GUS przewidywał dopiero w 2032 roku

- czytamy w dzienniku.

"DGP" pisze, że nie ma na razie informacji, dlaczego ludzie umierali częściej, niż wynikałoby to ze struktury demograficznej. Jednocześnie z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski", opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że Polacy sami przyczyniają się do tego stanu rzeczy.

Specjaliści opisują, że za "utratę największej liczby lat przeżytych w zdrowiu" odpowiadają w Polsce: wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowa dieta i palenie tytoniu.

Co więcej, wstępne dane GUS na temat liczby urodzeń także nie napawają optymizmem. W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci, czyli o 3,5 proc. mniej niż w 2017 roku.

Wi璚ej o: