W kilkadziesiąt godzin zebrali 3 mln złotych na ECS! "Melduję wykonanie zadania, Panie Prezydencie"

Wystarczyło niewiele ponad dobę, by osiągnąć planowaną kwotę - zbiórka na Europejskie Centrum Kultury przekroczyła 3 miliony złotych. To suma, o jaką resort Piotra Glińskiego zmniejszył dotację dla ECS.
Zobacz wideo

W 2018 r. dotacja dla Europejskiego Centrum Solidarności na rok 2019 z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obniżona została z 7 do 4 mln zł. Z tego powodu uruchomiono zbiórkę #WspieramECS - jej inicjatorką była Patrycja Krzymińska, która w ubiegłym miesiącu zorganizowała akcję "Zapełnijmy ostatnią puszkę prezydenta Pawła Adamowicza". Wówczas zamiast planowanego 1000 zł użytkownicy Facebooka podarowali na WOŚP łącznie 16 mln złotych i tym samym pobili europejski rekord zbiórek w portalu.

Gdy około 18:30 w sobotę zbiórka zakończyła się po przekroczeniu 3 milionów złotych. "Melduję wykonanie zadania, Panie Prezydencie" - napisała Krzymińska.

- Dostawałam dziesiątki wiadomości od ludzi, którzy mówili, że trzeba ratować ECS, bo to przecież "dziecko prezydenta Adamowicza". Nawet nieznajomi zatrzymywali mnie i namawiali do zorganizowania kwesty na rzecz centrum - powiedziała w rozmowie z TVN24 Krzymińska.

W sobotę po południu odbyła się konferencja prasowa, na której Rada Europejskiego Centrum Solidarności poinformowałam, że odrzuciła propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w myśl której organizatorzy ECS (miasto Gdańsk, MKiDN, woj. pomorskie) powinni mieć wpływ na sposób funkcjonowania tej instytucji "stosownie do ich zaangażowania finansowego w jej prowadzenie".

Bogdan Borusewicz mówił wówczas, że poza zbiórką na Facebooku, bezpośrednio na koncie ECS znalazło się już 700 tys. złotych. Wiadomo więc, że ostateczna kwota będzie dużo wyższa. 

Jak wesprzeć ECS?

Zbiórkę na Facebooku znajdziecie pod tym linkiem. Możliwość wpłaty uruchomiło także samo ECS. "Po dziesiątkach apeli osób prywatnych dotyczących deklaracji pomocy finansowej ECS, uruchomiliśmy subkonto, na które można dokonywać wpłat darowizn na rzecz realizacji programu obchodów rocznicy wyborów 1989 roku" - napisano w komunikacie na stronie centrum.

ECS zachęciło do odwiedzania wystawy, gdyż sprzedaż biletów jest ważnym źródłem utrzymania, a także podało numer konta dla osób, które chcą wesprzeć centrum:

Bank Polska Kasa Opieki SA, nr rachunku 75 1240 1268 1111 0010 8791 2761 z dopiskiem na przelewie "rocznica 1989".

Więcej o: