Na Podlasiu zastrzelono rysia. Ciało drapieżnego kota zostało znalezione na posesji myśliwego

W okolicach Sokółki na Podlasiu ktoś zastrzelił rysia. Drapieżnego kota pozbawionego skóry, łap i głowy odnaleziono na posesji jednego z myśliwych.

O tym, że na posesji myśliwego w miejscowości Wierzchlesie w Puszczy Knyszyńskiej został znaleziony martwy ryś poinformowała najpierw Fundacja Dzika Polska.

"25 stycznia zostaliśmy poinformowani, iż na posesji jednego z myśliwych w miejscowości Wierzchlesie w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się martwy ryś. Patrol policji z Sokółki udał się na miejsce i potwierdził obecność zwierzęcia. Właściciel posesji twierdzi, że ryś został podrzucony. Obecnie martwe zwierzę znajduje się w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej, który ma odpowiedzieć na pytanie - w jaki sposób zginęło zwierzę" - czytamy na Facebooku fundacji.

Podlasie. Na posesji myśliwego znaleziono rysiaPodlasie. Na posesji myśliwego znaleziono rysia Fundacja Dzika Polska

Zwierzę było oskórowane, nie miało łap, głowy i ogona. Jak podaje RMF FM, dopiero dzięki badaniom w Instytucie Biologii Ssaków PAN udało się potwierdzić, że to dorosły samiec rysia. Tak pięknego, dużego zwierzęcia nigdy na oczy nie widziałem - mówi cytowany przez RMF FM dyrektor do spraw naukowych, profesor Krzysztof Schmidt. Naukowiec dodaje, że zwierzę na pewno zostało zastrzelone. Po przeszukaniu posesji, na której znaleziono rysia, policja wyjaśnia wszelkie okoliczności zdarzenia, czeka też na oficjalne wyniki badań PAN i zakładu Higieny Weterynaryjnej w Białymstoku.

Jak podaje Fundacja Dzika Polska, liczebność rysia w skali całej Polski szacuje się na ok. 200 osobników, z czego 40 żyje na Podlasiu, a w Puszczy Knyszyńskiej zaledwie kilkanaście. 

Więcej o: