Kolejne amerykańskie śmigłowce bez przetargu. Policja kupuje belle

Po dwóch nieudanych przetargach, policja zdecydowała się kupić trzy lekkie śmigłowce już bez konkurencji. Wybrano amerykańską firmę Bell. Ma dostarczyć jedną maszynę w tym roku a dwie w kolejnym.

To kolejny bezprzetargowy zakup amerykańskich śmigłowców dla polskich służb mundurowych. W 2018 roku policja podpisała umowę na trzy maszyny S-70i do przewozu jednostek antyterrorystycznych. Już w tym roku wojsko zakupiło cztery takie maszyny. Teraz policja dokupuje trzy Bell-407GXi.

Do trzech razy sztuka

Lekkie śmigłowce z USA mają zastąpić w lotnictwie policji bardzo wiekowe Mi-2, które od lat wymagały pilnej wymiany. Próby ich zakupienia podejmowano od początku 2018 roku, jednak dwa przetargi skończyły się anulowaniem. W pierwszym uznano, że potencjalny dostawca chce za dużo pieniędzy a w drugim, że oferowana przez niego maszyna nie spełnia wymogów. W obu przypadkach jako jedyny ofertę składał polski przedstawiciel koncernu Airbus Helicopters, oferujący maszyny H125.

W poprzednich przetargach policja chciała wydać na trzy maszyny 53 milionów złotych, co jak zwracali uwagę eksperci, było kwotą zdecydowanie za niską, wystarczającą raczej na dwa śmigłowce tej klasy. Fiasko obu przetargów nie było więc zaskoczeniem. To utorowało jednak drogę do rezygnacji z konkurencyjnego postępowania. Jak twierdził w rozmowie z w rozmowie z portalem InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, trzecia próba może być bowiem przeprowadzona w trybie negocjacji z jednym dostawcą.

Policja wybrała sobie więc amerykańską firmę i to z nią wynegocjowała zakup trzech śmigłowców. W komunikacie nie poinformowano za jaką kwotę ani dlaczego akurat firma Bell. Nie wiadomo, czy policja dostała więcej pieniędzy na maszyny, czy wynegocjowała wyjątkowo atrakcyjną cenę od Amerykanów.

Trzy lekkie maszyny mają pełnić zadania "patrolowo-obserwacyjne". Policja ma już trzy inne, starsze, śmigłowce firmy Bell.

Więcej o: