Żłobki w Częstochowie i Sosnowcu nie będą przyjmować nieszczepionych dzieci

Do publicznych żłobków w Częstochowie i Sosnowcu będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci - zadecydowali lokalni radni. Na dodatkowe punkty po okazaniu książeczki szczepień będą mogły liczyć także przedszkolaki.
Zobacz wideo

Jak podaje Polsat News, radni z Częstochowy i Sosnowca zadecydowali, że do publicznych żłobków będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci. Wcześniej taki sam przepis uchwalono w podwarszawskim Piastowie.To reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce. 

Częstochowa i Sosnowiec: Zmiany w rekrutacji do żłobków

W Częstochowie podobne przepisy próbowano wprowadzić już cztery lata temu.Teraz uchwała została przegłosowana głosami radnych PO i SLD. Radni PiS byli podzieleni. Konieczne do wprowadzenia nowych przepisów było przyjęcie uchwały o zmianach w statucie żłobka miejskiego. W czwartek o jej uchwaleniu przez radnych poinformował także sosnowiecki magistrat. 

Zasady wejdą w życie od najbliższego roku szkolnego, o ile nie zostaną zakwestionowane przez wojewodę ani Wojewódzki Sąd Administracyjny (tak stało się w Częstochowie cztery lata temu).

Warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków ma być dostarczenie do placówek oświadczeń własnoręcznie napisanych przez rodziców. 

- Wystarczy, że rodzice sami napiszą oświadczenie, że ich dziecko przeszło obowiązkowe szczepienia ochronne - mówiła w rozmowie z Polsat News Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta Częstochowa.

Zasady nie będą dotyczyły dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. W przypadku rekrutacji do przedszkoli okazanie książeczki szczepień będzie zwiększało dziecka na dostanie się do danej placówki. 

Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in. odry. Chcemy zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście

- wyjaśniał prezydent Sosnowca cytowany przez magistrat.

Więcej o: