Górnik z kopalni Rudna spędził blisko dobę pod ziemią. "Myślałem o żonie, jak się będzie pieklić"

- Piłem dwa łyki wody na godzinę. Tak samo z jedzeniem, jeszcze miałem bułkę - powiedział górnik, który został uratowany po 18 godzinach od rozpoczęcia akcji poszukiwawczej w kopalni Rudna w Polkowicach. Jak dodał, w oczekiwaniu na pomoc myślał o żonie i kolegach, którzy również zostali przysypani.

W środę po południu ratownicy uratowali ostatniego górnika, który zaginął po wtorkowym wstrząsie w kopalni Rudna w Polkowicach. 49-letni Marek Tobiński jest w dobrym stanie, a do szpitala trafił na obserwację. Przebywał pod ziemią przez blisko dobę. KGHM poinformowała, że przez cały czas trwania akcji ratowniczej znajdował się w maszynie górniczej, która chroniła go przed urazami po wstrząsie. 

Uratowany górnik: "Myślałem o żonie, jak się będzie pieklić"

W rozmowie z dziennikarzami uratowany górnik w rozmowie podkreślił, że czuje się dobrze i chce jak najszybciej wyjść ze szpitala do domu.

- Chciałem samemu wyjść z kabiny, ale było tak zasypane, że nie szło przejść w ogóle - powiedział - mówił uratowany mężczyzna w rozmowie z "Polsat News". Zapewnił też, że podczas oczekiwania na pomoc ani na chwilę nie zwątpił, że ratownicy w końcu go odszukają.

Nie miałem chwili zwątpienia. O 23 usłyszałem kopiąca maszynę, nie wiedziałem dokładnie gdzie, ale wiedziałem, że pewnie dokopują się do mnie
Został mi litr wody. Nie było wiadomo, kiedy ratownicy dojdą, to tak sobie wziąłem wodę i piłem dwa łyki na godzinę. Tak samo z jedzeniem, bo jeszcze bułkę miałem. Zjadłem ja sobie wczoraj wieczorem i dzisiaj rano

- mówił. 

Jak dodał, w kopalni przepracował 29 lat, ale nigdy wcześniej nie znalazł się jeszcze w równie niebezpiecznej sytuacji. Na pytanie, o czym myślał w oczekiwaniu na pomoc, odparł:

- Myślałem o żonie, jak będzie się pieklić. Tym bardziej, że miałem iść na emeryturę, a nie poszedłem - powiedział. - I o kolegach jeszcze myślałem, bo czułem, że nie tylko mnie (zasypało - red.), tylko że pięćset, sześćset metrów dookoła też - dodał uratowany górnik.

Mężczyzna moment samego wstrząsu porównał do wybuchu bomby lub granatu.

- Później przez dobre 20 minut nic nie było widać, tylko sam kurz - mówił.

Wstrząs w kopalni Rudna w Polkowicach

Do wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach doszło we wtorek po godzinie 13. W zagrożonym rejonie było 32 górników. 31 z nich zostało tego dnia wyprowadzonych na powierzchnię, z czego 15 odniosło obrażenia.

Czterech uratowanych we wtorek górników trafiło do szpitali Głogowie, Nowej Soli i w Legnicy. Górnik hospitalizowany w Legnicy jest w najcięższym stanie i znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

Więcej o:
Komentarze (32)
Górnik z kopalni Rudna spędził blisko dobę pod ziemią. "Myślałem o żonie, jak się będzie pieklić"
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 14 razy 12

  Takie są kobiety, pieklą się o wszystko, nawet jak faceta pod ziemią przysypie. Fajny gościu.

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 11 razy 11

  Panie Marku, ma Pan fajną Żonę. I fajną rodzinę.
  Na Pana miejscu trochę bym w szpitalu posymulował. Przed powrotem do domu.
  Pani Żono, Pana Marka. Wieeeelki szacun:-)

 • kiks.pl

  Oceniono 16 razy 10

  To są śląskie baby. Chłop zasypany w kopalni się nie boi, że tąpnie, że go zasypie, że mu tlenu braknie, tylko że mu się stara będzie pieklić, lol

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 10

  Myślałem o żonie, jak się będzie pieklić...Bo przygotowała smaczny obiad, zadbała o cały dom i czekała niecierpliwie kiedy jej mąż powie, przygotowałaś najsmaczniejsze jedzenie na świecie.

 • Miru Web

  Oceniono 5 razy 5

  Fajny,racjonalnie myślący człowiek.Dziennikarze już zaczęli bredzić o cudzie,już zaczęli pytać czy się modlił,a on super z tego wybrnął i powiedział,że myślał o żonie.

 • xsawer

  Oceniono 5 razy 5

  Ach te baby, takiej nigdy nie zadowolisz.

 • jarek_z_krwia_na_rekach

  Oceniono 9 razy 5

  Fajną masz żonę...

  Ale szacun :)

 • bigark

  Oceniono 10 razy 4

  To jest gość: wiedział, że mógł zginać od razu, albo, że się nie dokopią sie na czas. I zamiast biadolić, robić pod siebie, myślał o normalnym zyciu: "Stara będzie biadolić o tej emeryturze, o dzieciach itd". Opracował strategię i spokojnie czekał, a po wyjściu pomyślał - dobrze, że nie jestem posłem PiS-u, bo bym ze strachu zdechł ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX