Pozwał TVP za "masową manipulację", przegrał. Teraz telewizja chce od niego 100 tys. zł

Waldemar Sadowski w sierpniu 2017 roku pozwał TVP za "naruszanie godności i wolności jego, a także innych obywateli poprzez manipulowanie informacjami". We wtorek zapadł wyrok w tej sprawie, zgodnie z którym TVP nie naruszyła godności mężczyzny.
Zobacz wideo

Waldemar Sadowski domagał się od TVP publikacji oświadczenia, w którym Telewizja Polska przeprasza za "naruszenie godności, a tym samym wolności, poprzez manipulowanie informacjami w programach informacyjnych TVP w roku 2016 i 2017 w ten sposób, że przedstawiany obraz Polski i świata był formą kreacji zgodnej z linią polityczną partii Prawo i Sprawiedliwość" - cytują treść oświadczenia Wirtualnemedia.pl.

Sadowski w pozwie powołał się m.in. na Konstytucję - art. 30 i 31, które mówią o godności i wolności człowieka.

TVP nie naruszyła godności telewidza, który pozwał ją za "manipulowanie informacjami"

Wyrok w tej sprawie zapadł we wtorek. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że TVP nie naruszyła godności Waldemara Sadowskiego, bo nie pokazała go w swoich materiałach ani nie cytowała żadnej jego wypowiedzi. - Do pozwu nie zostały załączone żadne materiały, które wykazywałyby, że zostały naruszone jego dobra osobiste - mówił sędzia Krzysztof Świderski podczas ogłaszania wyroku, cytowany przez Onet. Ponadto zdaniem sędziego Sadowski nie mógł występować w imieniu innych obywateli. Mężczyzna musi teraz zwrócić koszty procesu (737 złotych).

Orzeczenie nie jest prawomocne. Waldemar Sadowski zapowiedział odwołanie.
- Według mnie wyrok jest wadliwy, bo oparty o stan prawny z czasów Gomułki - powiedział w rozmowie z Onetem.

W październiku 2018 roku TVP także pozwała Sadowskiego - za naruszenie dóbr osobistych. Telewizja Polska chce, by mężczyzna opublikował oświadczenie, w którym w związku z wywiadem udzielonym "Gazecie Wyborczej" przeprasza za "publiczne pomówienie spółki o naruszanie godności człowieka i manipulowanie obywatelami". TVP domaga się, by Sadowski wpłacił 100 tys. zł na Caritas Polska.
 

Więcej o: