Silny wstrząs w kopalni Rudna. W rejonie znajdowali się górnicy

W kopalni Rudna w Polkowicach na Dolnym Śląsku przed godz. 14 doszło do wstrząsu. Trwa akcja poszukiwawcza. KGHM wydał komunikat w sprawie zaginionych górników.
Zobacz wideo

"O g. 13.53 w ZG Rudna na oddziale G2 doszło do wstrząsu o energii 9,8 x 107 J na głębokości 770 m" - informuje w oficjalnym komunikacie Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A.

Rejestratory pokazały wstrząs o magnitudzie 4,8 stopnia. W przeliczeniu na górniczą skalę, która obowiązuje w kopalniach Polskiej Miedzi to bardzo silna siódemka - niemal ósemka.

Jak podała KGHM, w rejonie zagrożenia było 32 górników.

- Z ośmiu osób poszukiwanych pięć osób jest już pod opieką ratowników, z dwiema osobami mamy kontakt, ratownicy odkopują tych dwóch pracowników. Poszukujemy już obecnie jednej osoby

- mówił na konferencji prasowej przed godz. 19 dyrektor naczelny kopalni Rudna Główna Marek Świder. Dodał, że życiu odnalezionych górników nie zagraża niebezpieczeństwo.

W szpitalu w Głogowie przebywają obecnie dwie osoby, pozostałych 12 jest w trakcie badań.

Wstrząs odczuli zarówno mieszkańcy Lubina jak i Polkowic oraz Głogowa. Po godz. 14. mieszkańcy Zagłębia miedziowego relacjonowali, że w mieszkaniach poruszyły się nie tylko żyrandole, ale również meble i to - nie wyłącznie na wysokich kondygnacjach. Wstrząs był odczuwalny nawet w parterowych czy jednopiętrowych domkach jednorodzinnych.

Na miejscu pojawiło się m.in. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. W akcji bierze udział kilkanaście zastępów ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo - Hutniczego.

"Prezydent jest w tej sprawie w stałym kontakcie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, ministrem energii oraz władzami KGHM" - poinformowała kancelaria Andrzeja Dudy.

Kopalnia Rudna na Dolnym Śląsku

Jak czytamy na stronie KGHM, Zakłady Górnicze Rudna to "największa kopalnia rudy miedzi w Europie i jedna z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie".

"W Oddziale funkcjonuje 11 szybów o głębokości od 900 do 1244 metrów – 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 4 zjazdowo-materiałowe" - podaje KGHM.

To kolejny wstrząs, do którego w kopalni Rudna doszło w ostatnich dniach. 12 stycznia po silnym wstrząsie kilkaset metrów pod ziemią na górników posypały się skały. Zginął wówczas 58-letni górnik, a sześciu zostało rannych.

Więcej o:
Komentarze (16)
Silny wstrząs w kopalni Rudna. W rejonie znajdowali się górnicy
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 4 razy 4

  Chłopaki, obyście wyszli cało

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 4 razy 4

  Dobra zmiana doji. I nie myśli o tych co to "mleko" wytwarzają.

 • killarney5

  Oceniono 7 razy 1

  Nie damy zamordować polskiego górnictwa, jak powiedział premier.. Niestety, gónictwo czasami morduje górników, a górnictwo węglowe - wszystkich Polaków przez smog ze spalania węgla..

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 2 razy 0

  A mowilem zeby zwolnic z 20% zalogi, moze nikt by nie zginal...
  ciekaw jestem czy akcje wzrosna, czy spadna?

 • stanislawperkoz

  Oceniono 2 razy 0

  Szykuje się kolejna żałoba narodowa...

 • gurf

  Oceniono 7 razy -1

  mozemy w koncu zamknac te wszystkie kopalnie i zaczac budowac elektrownie atomowe? Lub tez dorosnac i powaznie potraktowac energie odnawialna?

 • farah

  Oceniono 9 razy -5

  Nie Rudna, tylko Srebrna. Wstrząs o sile pierdu koczkodana.

 • pis.dziele

  Oceniono 7 razy -7

  Czerska kabluje na Srebrna az swir Antoni zaczal bomby podkladac zeby odwrocic uwage od prezesa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX