Zmarł Antoni Zambrowski - działacz opozycji w PRL i publicysta

Zmarł Antoni Zambrowski, działacz opozycji politycznej w PRL, dziennikarz i publicysta odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 85 lat.
Zobacz wideo

Antoni Zambrowski urodził się 27 stycznia 1934 w Warszawie. W 1956 roku uczestniczył w wydarzeniach Polskiego Października w Warszawie, a w 1958 r. dołączył do PZPR, z której został wydalony za krytykę partii.

Zmarł Antoni Zambrowski - działacz "Solidarności", opozycjonista PRL, publicysta

Pod koniec lat sześćdziesiątych dział w pracach koła dyskusyjnego, grupującego pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Łódzkiego. W marcu 1968 roku aresztowany przez SB, pod zarzutem organizacji wiecu studentów UW. Rok później został skazany na dwa lata więzienia za szkalowanie państwa i narodu polskiego. Od 1976 r. był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, a 1980 członkiem NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym był internowany w więzieniu w Białołęce.

 

Antoni Zambrowski był także publicystą i dziennikarzem. Pracował w "Tygodniku Solidarności". Publikował także na łamach pism prawicowych, takich jak „Ład”, „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, „Głos” czy „Nasza Polska”.

W 2006 r. Antoni Zambrowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów w Polsce, za działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz za osiągnięcia w pracy w „Tygodniku Solidarność”. Odznaczenie to otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego