Kandydat na prezydenta Gdańska pokazał "wyrok śmierci" na Trzaskowskiego. Zajęła się nim policja

"Rafałowi Trzaskowskiemu wyrok śmierci za zdradę ojczyzny" - przerobiony dokument z takim napisem opublikował w grudniu ubiegłego roku Andrzej Kania. Teraz kandyduje on na prezydenta Gdańska, a jego wpisem na Facebooku zajmuje się policja.
Zobacz wideo

Policja zajmuje się wpisem na Facebooku Andrzeja Kani - podaje Polsat News. 44-latek kieruje portalem gdanski24.pl, nazywa się „prawicowym anarchistą”, a ostatnio zapowiedział start w wyborach na prezydenta Gdańska. Założył komitet "Alternatywa Społeczna", opisuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza".

Jeszcze w grudniu Andrzej Kania opublikował na Facebooku grafikę, przedstawiającą przerobiony "wyrok śmierci" dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To zdjęcie wyroku wydanego przez Józef Kurasia, ps. „Ogień”, żołnierza AK, a później partyzanta antykomunistycznego, oskarżonego o zbrodnie wobec Żydów. "Wyrok" ma zmienioną datę i dodane m.in. nazwisko Trzaskowskiego oraz zdanie, że "wyrok zostanie wykonany przez Boga". 

Kania opublikował zdjęcie i podpisał je: "Znalezione w sieci". Pod wpisem kilka osób także wzywała do przemocy wobec Trzaskowskiego. Teraz, gdy Kania ogłosił start w wyborach w Gdańsku, wpis wypłynął ponownie. Sprawę nagłośniła działająca na Facebooku strona Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

W odpowiedzi na pytania Polsat News, Komenda Miejska Policji w Gdańsk poinformowała, że wpis został "zabezpieczony" i przekazany do do wydziału śledczego. Możliwe jest wszczęcie postępowania.

Kania nie skomentował sprawy, ale udostępnił na Facebooku wpis Piotra Wrońskiego, który - jak sam pisze - prowadzi sprawy medialne Alternatywy Społecznej. Zapowiedział on też w środę "program na żywo" z Kanią i przekonywał, że "gdy dokładnie to się przeczyta można znaleźć odwołanie do sprawiedliwości uniwersalnej, a nie ludzkiej". "Nie zmienia to faktu, że tego typu akcje są idiotyczne. Poczekajcie do środy" - napisał.

Gdy powstawał ten artykuł, zdjęcie "wyroku" wciąż było dostępne na Facebooku Kani. Po śmierci Pawła Adamowicza wiele osób przypominało, że Młodzież Wszechpolska wydała jemu i 10 innym prezydentom "polityczne akty zgonu". Sprawę zgłoszono prokuraturze, ale ta umorzyła śledztwo.  

Wybory po zabójstwie Gdańska

Wybory na prezydenta Gdańska, po zabójstwie wybranego jesienią na kolejną kadencję Pawła Adamowicza, odbędą się w marcu.

Największe partie zapowiedziały, że nie wystawiają swoich kandydatów, a Platforma Obywatelska poparła Aleksandrę Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska, obecnie komisarz miasta. Dulkiewicz nie będzie jednak jedyną kandydatką - zarejestrowano w sumie osiem komitetów, w tym Alternatywę Kani.  

Więcej o: