Trwa protest rolników. Spacerując po pasach i jeżdżąc ciągnikami blokują drogi krajowe

Rolnicy wyszli na ulicę. Spacerując po pasach i jeżdżąc ciągnikami, blokują ruch na wielu drogach krajowych.
Zobacz wideo

Trwa protest rolników, nazywany także agroprotestem lub powstaniem chłopskim 2019. Rolnicy z całego kraju blokują główne drogi wojewódzkie - wysypują na jezdnie warzywa, jeżdżą po drogach ciągnikami i spacerują po pasach, powodując tym samym liczne utrudnienia w ruchu drogowym. Protest ruszył dzisiaj o godzinie 9:00.

Protest rolników trwa. GDDKiA informuje o utrudnieniach

Głównym inicjatorem protestu rolników jest Agrounia, której liderem jest Michał Kołodziejczak. Zdaniem protestujących, sytuacja w polskim rolnictwie z każdym dniem pogarsza się. Protestujący rolnicy skarżą się, że ich praca jest nieopłacalna.

Agresywna polityka zagranicznych korporacji, pasywna postawa służb państwowych, nieskuteczna polityka międzynarodowa i podejmowanie decyzji niezgodnych z polską racją stanu doprowadziły polską wieś do stanu beznadziejności a wiele gospodarstw na skraj bankructwa

- czytamy na stronie Agrounii. Po nieudanych rozmowach z ministrem rolnictwa, protestujący rolnicy kierują swój apel do prezydenta Andrzeja Dudy, zaznaczając, że 6 lutego odbędzie się "oblężenie Warszawy".

O licznych utrudnieniach w ruchu drogowym, spowodowanych protestem rolników, informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Rolnikom udało się zablokować kilka istotnych dróg. Trwają:

  • blokada na drodze krajowej nr 8 w rejonie Korycina (podlaskie), przy skrzyżowaniu DK8 z DW671
  • spowolnienie ruchu na DK11 na odcinku Grodzisko-Olesno-Grodzisko. Na granicy województwa śląskiego poruszać się będzie kilkadziesiąt ciągników
  • przejazd ciągników na odcinku Kiełczewo - Czacz na DK5
  • spowolnienie ruchu na odcinku Osowiec-Opole na DK46. Po drodze jeździ 6 ciągników rolniczych i 2 pojazdy typu BUS
  • przejazd ciągników na odcinku Sękowo - Rumianek na DK92
  • blokada drogi DK19 na obwodnicy Radzynia Podlaskiego
  • spowolnienie ruchu na DK11 na odcinku Kórnik - Środa Wielkopolska

Obecnie w kilku miejscach zakończono już akcję protestacyjną. Utrudnianie ruchu spowodowane przez rolników przewidywane są do godziny 14:00.

Więcej o: