Nacjonaliści w Oświęcimiu w Dniu Pamięci: "Żydowscy najeźdźcy", "Żydzi mordowali Żydów"

W dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Oświęcimiu i obok byłego obozu Auschwitz odbyła się manifestacja nacjonalistów. Jej organizator Piotr Rybak w wystąpieniu mówił o "walce o polskość" i "żydowskich najeźdźcach". Skomentował to m.in. Joachim Brudziński.
Zobacz wideo

Na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W byłym nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni i 74. rocznicę wyzwolenia. W obchodach wzięli udział przedstawiciele więźniów ocalonych z tego i innych obozów zagłady oraz najwyższe władze państwowe. - Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy - mówił w wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki. 

O Oświęcimiu, w tym na terenie obozu, odbyła się manifestacja grupy nacjonalistów - opisuje krakowska "Gazeta Wyborcza". Ok. 50 osób pojawiło się na zgromadzeniu, które miało "upamiętnić polskie ofiary" obozu Auschwitz.

W czasie marszu występował m.in. Piotr Rybak, znany z antysemickich wypowiedzi i skazany za spalenie kukły Żyda na rynku we Wrocławiu. Dziękował zgromadzonym za to, że jechali w nocy, "żeby wspólnie spotkać się nad prochami naszych przodków". - Trzeba było 74 lat, by upomnieć się o pamięć narodu polskiego - powiedział. 

W dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu o "żydowskich najeźdźcach"

Rybak mówił o tym, że był kontrolowany przez policję w drodze do Oświęcimia i przypomniał, jak został aresztowany we Wrocławiu. - Chcieli nas zastraszyć. (...) Chcieli mnie zgnębić, żebym się poddał. Nie poddam się! Będziemy dbać o polskość w naszej ojczyźnie - krzyczał. Dziękował zwolennikom za wsparcie. Zapowiadał cykliczne masze dla "naszych przodków, którzy walczyli o wolną ojczyznę". 

- Ale niestety. Czy my naprawdę mamy niepodległą Polskę, pytam się was, rodacy? - powiedział Rybak. - Nie! - odpowiedzieli zgromadzeni. - Dlatego przyszedł czas, dzwony kościelne mówią nam wszystkim w ojczyźnie, czas powiedzieć tym najeźdźcom żydowskim: dosyć tego wszystkiego! - mówił. - My jesteśmy panami w tym kraju! To jest początek walki o polskość w Polsce! - stwierdził. - Niech Bóg błogosławi Polskę! Czołem wielkiej Polsce! - zakończył Rybak. Po tym prowadzona przez niego demonstracja przemaszerowała pod bramę i na teren byłego obozu Auschwitz.

Na miejscu było kilka osób z transparentem "stop faszyzmowi". Jedna z nich, Gabriela Lazarek, udostępniła nagranie z wystąpienia Rybaka. 

Na innym nagraniu widać, jak już w obozie Auschwitz uczestnicy demonstracji Rybaka mówią do Gabrieli Lazarek, że "przede wszystkim byli tam mordowani Polacy", oraz że "Żydzi Żydów mordowali". Inna osoba powiedziała, że Izrael "wymyślił technologię 5G" w celu "depopulacji narodu polskiego". - Ty jesteś Polakiem czy Żydem? - pytał później jednej z osób Piotr Rybak, po czym zwrócił się do Gabrieli Lazarek i powiedział, że "nie będzie z nią rozmawiał, bo jest dla niego nikim i niczym". 

Brudziński: Zareagować? Na co?

Wystąpienie Rybaka, szczególnie biorąc pod uwagę miejsce i datę, wywołało oburzenie. Wiele komentarzy pojawiło się na Twitterze. Historyk Sławomir Cenckiewicz nazwał to "antypolską prowokacją". 

Skomentował to też były minister Radosław Sikorski. Napisał, że "niniejszym składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury". "Proszę nas przekonać, że naprawdę już nie pobłażacie faszystom" - stwierdził. Do reakcji władz wzywał też m.in. wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Na to odpowiedział z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński. "Zareagować na co? Na to, że ktoś ma nie po kolei w głowie i za całe zło tego świata i swoje frustracje wini taki czy inny naród? Jeżeli próbuje Pan obarczać ten rząd za antysemityzm w głowach szurniętych zdrowo (moim zdaniem) głupków to jest to po nieprzyzwoite i niemądre" - napisał. 

Więcej o:
Komentarze (315)
Nacjonaliści w Oświęcimiu w dniu pamięci: "Żydowscy najeźdźcy"
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 91 razy 73

  Moj dziadek został zamordowany w Dachau. Był członkiem ruchu oporu. Zostawił żonę z małym dzieckiem. Jego poświęcenie poszło na marne bo takie szumowiny dumnie maszerują teraz pod największą fabryką śmierci w dziejach ludzkości, którą zakładali ci którym hołdują teraz te szumowiny. Co mam teraz powiedzieć stojąc nad jego symbolicznym grobem ? Panie Morawiecki, panie Kaczyński, co ? Jesteście dumni ? O to wam chodziło ?

 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 50

  Bagatelizują pisiorki bo może jeszcze Rybak im się przyda w walce z opozycją.

 • krynolinka

  Oceniono 62 razy 44

  Pan Brudziński się doczeka, że taki co to ma niby nie po kolei w głowie, wpadnie mu na chatę i zrobi kuku. A wtedy będzie już za późno na refleksję.
  Co za brak wyobraźni. Albo cyniczna kalkulacja.

 • faustxyz

  Oceniono 56 razy 38

  Przecież Jojo nie podskoczy elektoratowi, a jaki on jest - w sporej części taki jak Rybak.

 • flemming

  Oceniono 33 razy 29

  Jojo ma drugi fach - po wiadomych wyczynach w internacie teraz stał się specjalistą psychiatrą. Jak to powiedział kleine dyktator - PiS umie rządzić.

 • adbepl

  Oceniono 40 razy 26

  Oto hańba pisowskich rządów. Wstydźcie się Polacy bo to zobaczy cały świat !!!
  To efekt tolerancji zboczonego polskiego nacjonalizmu i ludzkich karykatur z Rybą na czele.

 • loneman

  Oceniono 33 razy 25

  Tolerowanie nacjonalistow w takim dniu i miejscu mowi wszystko o "poziomie moralnym" i tzw. "potepianiu nazizmu" przez rzad......

 • lepiregenre

  Oceniono 31 razy 23

  Europa Zachodnia już dawno zrozumiała, że tzw. wartości chrześcijańskie na pewno nie wystarczają aby właściwie wychować współczesnego człowieka. Te idee są przebrzmiałe, niepełne i coraz częściej nie potrafiące dostosować się do potrzeb współczesnego świata. To po prostu już nie działa. Mistyka chrześcijańska w swoim założeniu była piękna, ale powstała na jej kanwie religia już nie. Religijne doktryny dalej tworzą tylko uprzedzenia i ukrytą nienawiść do innych. Może ona nie jest dzisiaj aż tak widoczna jak w minionych epokach, ale dalej silnie odczuwalna. Między innymi nacjonaliści, w tym szczególnie z Polski, odwołują się ciągle do takich prehistorycznych wartości. Tymczasem w Auschwitz doszło do największej katastrofy naszej cywilizacji. W tym miejscu zagazowano nasz humanizm. Prawie w 95 procentach ofiarami tego obozu śmierci byli Europejczycy, w tym głównie Polacy żydowskiego wyznania. I akurat dzisiaj nasza szowinistyczna skrajna prawica popierana w przez PiS, znowu daje o sobie znać. Dla swoich urojonych haseł wybrali sobie czas i miejsce. Znowu tylko skandal i hańba. Sam Episkopat od lat nic nie robi, schował głowę w piasek, może dlatego że też ma mnóstwo własnych problemów o podłożu seksualnym. Reasumując, religia katolicka nie powinna być wyznacznikiem budowania współczesnej moralności. To po prostu już nie działa. To przebrzmiała etyka i moralność, z której wyznawcy nic sobie nie robią. Dwulicowość stała się tutaj cnotą. Ludzie przeważnie modlą się pod figurą a diabła mają za skórą. Ludzie skrajnej prawicy nie wyciągnęli żadnych wniosków z takich miejsc, takich jak Auschwitz. Ci ludzie to po prostu etyczni analfabeci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX