Mateusz Morawiecki w Auschwitz: Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy

Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. - Tej zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie - powiedział premier.
Zobacz wideo

Uroczystości związane z 74. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz rozpoczęły się od złożenia kwiatów, zapalenia zniczy i wspólnej modlitwy. Hołd pomordowanym w niemieckim, nazistowskim obozie oddali byli więźniowie, duchowieństwo oraz dyrekcja muzeum Auschwitz-Birkenau.

Morawiecki: Zagłady dokonały Niemcy hitlerowskie

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Mateusz Morawiecki. - Tej zagłady, która szła wtedy nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą potem, też do dzisiaj, wszyscy historycy tak określają, ale całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie można zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła - powiedział premier i dodał: - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana i taką obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach ja tutaj chcę złożyć. Musimy prawdzie patrzeć prosto w oczy, pełnej i całkowitej prawdzie.

Anna Azari o różnych obliczach świadków Holokausty

Po z krótkim przemówieniem wystąpiła Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. - W historii ludzkości niestety ludobójstwo nie zaczęło się od Holokaustu i nie skończyło się na nim, ale dzisiaj jesteśmy w niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau - powiedziała ambasador. - Zagładę Żydów podczas II wojny światowej wyróżnia to, że była dokładnie zaplanowana, wykonana z przerażającą precyzją, przy użyciu najlepszych wówczas technologii - dodała.

Azari powiedziała, że wagon towarowy pełen ludzi "stał się symbolem okropnych zbrodni przeciwko ludzkości". Następnie przywołała słowa Hanny Krall. - Powiedziała mi, że Holokaust wydobywał z każdego jego prawdziwe oblicze. Czasami najlepsze, czasami najgorsze. Te wagony też były takim papierkiem lakmusowym. Znamy relacje o biednych ludziach, którzy wrzucali do wagonów co mogli, ale też o takich, którzy na oczach więźniów wylewali na ziemię opłaconą przez nich wodę - stwierdziła Azari, dodając, że "powinniśmy opisać najlepsze i najgorsze oblicza świadków tamtych wydarzeń".

Wspomnienia byłej więźniarki: Dla mnie wyzwolenie nastąpiło w maju

Byli więźniowie mówili, że rocznica wyzwolenia jest dla nich wyjątkowym dniem. Swoimi wspomnieniami podzieliła się między innymi była więźniarka Auschwitz Janina Iwańska. - Dzisiaj obchodzimy rocznicę wyzwolenia obozu. Ale wyzwolony został obóz, w którym było może 20 proc. więźniów. 80 proc. więźniów nie zostało wyzwolonych, między innymi ja nie zostałam wyzwolona - wspominała. - W nocy z 18 na 19 stycznia zrobiono apel i wyprowadzono nas z obozu tzw. marszem śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, to jest chyba 67 kilometrów, w dwudziestostopniowym mrozie. Na odcinku między Oświęcimiem a Wodzisławiem Śląskim w każdej wsi, w każdym miasteczku, na cmentarzach są zbiorowe groby tych, którzy nie podołali tej drodze - opowiedziała.

Janina Iwańska trafiła do obozu Ravensbrück, ale nie było tam dla niej miejsca, więc wraz z innymi kobietami kilka dni spędziła w namiotach w dwudziestostopniowym mrozie. Następnie trafiła do podobozu, gdzie doczekała wyzwolenia. - Dla mnie wyzwolenie nastąpiło drugiego maja, na tydzień przed zakończeniem wojny. Dla mnie rocznica wyzwolenia obozu jest drugiego maja.

 

Więcej o:
Komentarze (1430)
Mateusz Morawiecki w Auschwitz: Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 190 razy 144

  To co robił dziś pan Rybak ze swoimi hasłami pod bramą obozu, panie premierze?

 • man13

  Oceniono 157 razy 95

  no fajnie. W takim razie komunism w PRL wprowadzali Polacy, a niewielką pomocą przyjaciół (różnych narodowści) z Armii Radzieckiej. Polacy, a nie żadni komuniści

 • freud1

  Oceniono 130 razy 94

  Panie premierze, czy Niemcy kwestionuja swoja odpowiedzialnosc za zbrodnie podczas II WS?
  Nie. Od lat samobiczuja sie tym "dziedzictwem" i juz dawno wyciagneli odpowiednie wnioski. Dzisiejsze Niemcy to ostoja demokracji, pluralizmu i tolerancji. Wartosci tak bardzo splugawionych w Polsce. To dom i miejscie pracy m.in. dla milionow Polakow.

  Czym natomiast jest dzisiejsza Polska, panie premierze. Czy wyciagnela odpowiednie wnioski z historii? Jakie wartosci prezentuje?

 • oszrany

  Oceniono 126 razy 84

  A ty premierze popierasz polskich nazistow ! Czyli popierasz ta ideologie i to co robili.

 • kaltron

  Oceniono 137 razy 79

  Pitoli tak żeby usprawiedliwić polskich nazistów? Dzban. Do tego pełny naftaliny.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 124 razy 76

  Ale nasz premier odważny. Tak Niemcom przywalić, ho ho. Na wykopie będzie miał dzisiaj swoje 5 minut.
  Może jakiś historyk przypomni panu premierowi, jaka była atmosfera przed wojną. Jak traktowano Żydów w Polsce. Co o nich mówiono i pisano. Co robiono na wyższych uczelniach. Może przypomni mu też, że nazistami byli ludzie z całej Europy.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 96 razy 64

  Kobiety na marszu Niepodległości nie zostały pobite przez naziolskie bydło z ONR-u, a przez Państwo Polskie. To taka refleksja po mowie Mateusza.

 • falbor

  Oceniono 92 razy 52

  Na pewno było tam paru Austriaków, jakiś Francuz z Alzacji -Lotaryngii mógł się też zaplątać. W oddziałach wartowniczych była masa Ukraińców, pewnie też kilku Łotysz, Litwinów i Estończyków wycofanych z frontu...

  Więc może jednak NAZIŚCI p.premierze, jest bardziej precyzyjne?

 • michal82

  Oceniono 71 razy 49

  Takiego dzbana na stanowisku premiera Polska po 89 nie miała...ręce opadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX