Biedroń starł się z PO. Zaczęło się od pilniczka. "Robert, nie możesz wytrzymać?"

Robert Biedroń i jego zwolennicy przy okazji sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej krytykowali partię za jej stosunek do praw kobiet. "Robert, czy Ty nie jesteś w stanie wytrzymać godziny bez ataku" - zarzucał mu w odpowiedzi poseł Borys Budka. Do sporu szybko dołączyli inni politycy.
Zobacz wideo

"Kobieta, Polska, Europa" - to hasło sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej i koalicjantów. Ogłoszono deklarację, w której partia skupia się na kwestiach praw kobiet: walce z przemocą domową, opiece dla kobiet w ciąży, walce z nierównością płac. Partia deklaruje także plany państwowego wsparcia in vitro, edukację seksualną w szkołach i łatwiejszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

Jednak wiele z postulatów dotyczy rzeczy, które już są zapisane w prawie lub były realizowane przez poprzedni rząd PO-PSL (i ew. zostały zmienione przez PiS). Nie znalazły się jednak w deklaracji bardziej postępowe postulaty, jak legalizacja związków partnerskich czy liberalizacja prawa aborcyjnego. 

W dniu konwencji Platformę skrytykował Robert Biedroń (który na początku lutego ma ogłosić powstanie swojej partii). "Po 18 latach obecności Platformy Obywatelskiej w polskiej polityce dziękujemy za pilniczek dla kobiet" - napisał na Twitterze i przypomniał zdjęcie gadżetu, który był rozdawany na konwencjach PO w 2018 roku - pilniczek do paznokci z napisem "prawa Polek". Taki wybór upominku w kontekście praw kobiet był wtedy krytykowany.

Biedroń nie komentował konwencji PO szerzej, ale udostępnił na Twitterze wiele innych krytycznych wobec Platformy wpisów. 

"O czym dzisiaj nie usłyszymy na "Kobieta Polska Europa?" O liberalizacji prawa aborcyjnego, o tym, o co wiele z nas walczy od lat i walczyło m.in. w projekcie Ratujmy Kobiety" - napisała Paulina Piechna-Więckiewicz, współpracowniczka Biedronia.

"Wasze to mogą być co najwyżej foremki w piaskownicy"

Na przytyki Biedronia ostro odpowiadali na Twitterze działacze PO. "Robert, czy Ty nie jesteś w stanie wytrzymać godziny bez ataku na PO? Rozumiem, że Twoją wojną nie jest wojna z PiS-em, bo do tego trzeba twardzieli. Ale dlaczego jako wroga wybierasz PO? Nie lepiej szukać tego, co łączy? Samorząd, Europa, praworządność. Sporo tego" - napisał poseł Borys Budka.

"Wasz dzisiejszy hejt niepotrzebny, chyba że celowy, aby zamiast budować - burzyć" - skomentowała Monika Wielichowska. Dorota Brejza w dyskusji z Krzysztofem Śmiszkiem (prywatnie partner Biedronia) krytykowała "zawłaszczanie" tematów praw kobiet. "To przerażające, że można o prawach kobiet mówić „nasze tematy”. Że można je zawłaszczać. Dawać tylko sobie prawo do kształtowania dyskusji na ich temat. Otóż jako kobieta serdecznie dziękuję. Otóż prawa kobiet nie są Wasze. Wasze to mogą być co najwyżej foremki w piaskownicy" - napisała. 

Do współpracy wzywała Biedronia Barbara Nowacka, której Inicjatywa Polska jest częścią Koalicji Obywatelskiej. "Przeczytajcie proszę deklarację i zastanówcie się czy nie warto współpracować w tych sprawach? Też są dla Was ważne, prawda? Walczyliśmy by prawa kobiet weszły do głównego nurtu polityki. Dziś są. Więc po co ten jad? Walczmy wspólnie!" - napisała.

Więcej o: