Biedroń starł się z PO. Zaczęło się od pilniczka. "Robert, nie możesz wytrzymać?"

Robert Biedroń i jego zwolennicy przy okazji sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej krytykowali partię za jej stosunek do praw kobiet. "Robert, czy Ty nie jesteś w stanie wytrzymać godziny bez ataku" - zarzucał mu w odpowiedzi poseł Borys Budka. Do sporu szybko dołączyli inni politycy.
Zobacz wideo

"Kobieta, Polska, Europa" - to hasło sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej i koalicjantów. Ogłoszono deklarację, w której partia skupia się na kwestiach praw kobiet: walce z przemocą domową, opiece dla kobiet w ciąży, walce z nierównością płac. Partia deklaruje także plany państwowego wsparcia in vitro, edukację seksualną w szkołach i łatwiejszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

Jednak wiele z postulatów dotyczy rzeczy, które już są zapisane w prawie lub były realizowane przez poprzedni rząd PO-PSL (i ew. zostały zmienione przez PiS). Nie znalazły się jednak w deklaracji bardziej postępowe postulaty, jak legalizacja związków partnerskich czy liberalizacja prawa aborcyjnego. 

W dniu konwencji Platformę skrytykował Robert Biedroń (który na początku lutego ma ogłosić powstanie swojej partii). "Po 18 latach obecności Platformy Obywatelskiej w polskiej polityce dziękujemy za pilniczek dla kobiet" - napisał na Twitterze i przypomniał zdjęcie gadżetu, który był rozdawany na konwencjach PO w 2018 roku - pilniczek do paznokci z napisem "prawa Polek". Taki wybór upominku w kontekście praw kobiet był wtedy krytykowany.

Biedroń nie komentował konwencji PO szerzej, ale udostępnił na Twitterze wiele innych krytycznych wobec Platformy wpisów. 

"O czym dzisiaj nie usłyszymy na "Kobieta Polska Europa?" O liberalizacji prawa aborcyjnego, o tym, o co wiele z nas walczy od lat i walczyło m.in. w projekcie Ratujmy Kobiety" - napisała Paulina Piechna-Więckiewicz, współpracowniczka Biedronia.

"Wasze to mogą być co najwyżej foremki w piaskownicy"

Na przytyki Biedronia ostro odpowiadali na Twitterze działacze PO. "Robert, czy Ty nie jesteś w stanie wytrzymać godziny bez ataku na PO? Rozumiem, że Twoją wojną nie jest wojna z PiS-em, bo do tego trzeba twardzieli. Ale dlaczego jako wroga wybierasz PO? Nie lepiej szukać tego, co łączy? Samorząd, Europa, praworządność. Sporo tego" - napisał poseł Borys Budka.

"Wasz dzisiejszy hejt niepotrzebny, chyba że celowy, aby zamiast budować - burzyć" - skomentowała Monika Wielichowska. Dorota Brejza w dyskusji z Krzysztofem Śmiszkiem (prywatnie partner Biedronia) krytykowała "zawłaszczanie" tematów praw kobiet. "To przerażające, że można o prawach kobiet mówić „nasze tematy”. Że można je zawłaszczać. Dawać tylko sobie prawo do kształtowania dyskusji na ich temat. Otóż jako kobieta serdecznie dziękuję. Otóż prawa kobiet nie są Wasze. Wasze to mogą być co najwyżej foremki w piaskownicy" - napisała. 

Do współpracy wzywała Biedronia Barbara Nowacka, której Inicjatywa Polska jest częścią Koalicji Obywatelskiej. "Przeczytajcie proszę deklarację i zastanówcie się czy nie warto współpracować w tych sprawach? Też są dla Was ważne, prawda? Walczyliśmy by prawa kobiet weszły do głównego nurtu polityki. Dziś są. Więc po co ten jad? Walczmy wspólnie!" - napisała.

Więcej o:
Komentarze (421)
Biedroń krytykuje PO i przypomina pilniczek dla kobiet
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 46 razy 16

  Biedroń już zaczął rozdawać Polakom wszystko za darmo a Polacy kochają populistów.

 • poppers68

  Oceniono 54 razy 16

  Powiem Wam jak będzię - będzie jak w 2015.
  Robert Biedroń przyciągnie kolejny % wyborców, którym z PIS nie po drodze.
  Oczywiście, ktoś tam załapie się do PE a ktoś inny do Sejmu.
  Głosy przeciwne PIS zostaną kolejny raz rozproszone.
  PIS jako zjednoczenie prawicy pozostanie u władzy kolejne 4 lata.
  Robert Biedroń i paru Jego znajomych zasiądą w Sejmie nic nie znacząc w obszarze decyzyjnym
  dla naszego kraju.
  Bardzo chętnie za to pojawią się nowe osoby z Ruchu Biedronia i ze swadą zasiądą jako stali goście tłukący pianę u redaktor Pochanke lub Kajdanowicza w Fakty Po Faktach lub u Anrzeja Mrozowskiego w Tak Jest stacji TVN.
  I przez 4 lata będą utyskiwać na antenie TVN łamaniu demokracji przez rząd Morawieckiego ( druga kadencja).
  Cel Biedronia i znajomych zostanie osiągnięty : dostać się do tłuściutkich pensyjek sejmowych lub fortuny Parlamentu Europejskiego a potem opowiadać jak to Polska skręca prawą stroną na Wschód.
  DO WIDZENIA SIĘ Z PAŃSTWEM. PO CHOLERĘ TAKA ROBOTA BEZ SZANS NA ZNACZENIE JAKIEKOLWIEK I Z DEKLARACJĄ O NIECHĘCI DO KOALICJI DEMOKRATYCZNEJ?
  Facebookowa partia przed nami......
  Możecie minusować i głosować sobie na Roberta. W innej polskiej rzeczywistości byłaby to ciekawa alternatywa. Teraz to mamy kogoś, kto dubluje Petru z 2015 lub Palikota z 2007. Ktoś Ich jeszcze pamięta?

 • babulej0001

  Oceniono 40 razy 14

  Przypominam:
  ZWYCIESKA STRATEGIA to Zjednoczony Front Opozycji Demokratycznej!!!
  Kato-nazistowska mafie moze uratowac tylko rozbicie opozycji.

  Biedron robi za konia trojanskiego kato-nazistowskiego ZAMACHU STANU!!!
  Pomaga zalatwic kobiety na AMEN.

 • agnrodis

  Oceniono 49 razy 13

  Zaden PiSowiec nie zaglosuje na Biedronia!!!!!! Biedron oslabi tylko PO i Nowoczesna. Z taka postawa, Biedron nie dostanie mojego glosu. Bardzo mnie rozczarowal!!!! Myslalem, ze reprezentuje troche lepszy poziom.

 • marc.pl

  Oceniono 46 razy 12

  Biedroń krytykuje PO i jakoś dziwnie życzliwie traktuje PiS - czyżby Biedroń był następną przystawką dla PiS obok Kukiz15?

 • eleprojp

  Oceniono 52 razy 12

  Takie samo rozbijactwo jak Partia Razem. Niestety zanosi się na dalsze rządy PIS.

 • real_marek

  Oceniono 32 razy 10

  PO ma problem, bo ewidentnie jest partią prawicową, która teraz puszcza oko do lewicowego elektoratu, który z kolei jest niezagospodarowany, m.in. z powodu w zasadzie nieistnienia lewicowej alternatywy. Po 1989 nie powstała jakaś nowa lewica, tylko nadal są spadkobiercy PZPR, z którymi już chyba nikt, po za nimi samymi, nie chce mieć nic wspólnego. Teraz Robert Biedroń zdecydował się, choć to może być za późno, budować nową lewicę i może polec, bo może być odebrany jak kolejny Palikot, Kukiz, czy inna efemeryda. A tymczasem jesteśmy chyba jedynym państwem w Europie bez lewicy. Wszystkie partie w parlamencie są prawicowe, to chore! Biedroń wziął większą odpowiedzialność, niż myśli, bo jego porażka to nie będzie tylko jego, ale zatopi projekt nowej, nowoczesnej, wolnej od obciążeń historycznych lewicy na długie lata. PiS trwale przejmie elektorat socjalny, PO skusi liberalny obyczajowo i proeuropejski i dalej wszyscy będą się spotykać na rekolekcjach.

 • tani_dran

  Oceniono 19 razy 7

  Tak naprawdę za obecną sytuację odpowiada PO (wina Tuska) bo to oni hodowali, ochraniali i pielęgnowali pisowską patologię żeby nią straszyć wyborców. I nie widać żeby zamierzali zmienić podejście, w ogóle nie widać po nich chęci zrobienia czegokolwiek poza wzięciem iluś tam miejsc w parlamencie i wypłat z tym związanych.
  Biedroń uznał że łatwiej mu będzie zdobyć głosy kosztem PO niż kosztem PIS i moim zdaniem trafnie ocenił sytuację. Zwolennicy PIS to beton którego nie imają się żadne argumenty, natomiast na PO ludzie głosują z braku lepszej oferty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX