Oskarżony o molestowanie abp Paetz koncelebrował mszę, choć ma zakaz Watykanu. Zdjęcia zniknęły

Abp senior Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków i księży, koncelebrował mszę w czasie pogrzebu ks. prałata Mariana Lewandowskiego, choć ciąży na nim zakaz uczestnictwa w kościelnych uroczystościach. Gdy sprawa wyszła na jaw, zdjęcia z pogrzebu zniknęły.
Zobacz wideo

Uwagę na uczestnictwo arcybiskupa seniora Juliusza Paetza we mszy zwróciła poznańska "Gazeta Wyborcza". 24 stycznia w archikatedrze w Poznaniu odbył się pogrzeb ks. prałata Mariana Lewandowskiego, a uroczystości koncelebrował metropolita poznański, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki.

Poza Gądeckim mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Damian Bryl oraz arcybiskup senior Juliusz Paetz. Ze strony kurii już zniknęły zdjęcia z uroczystości, a jej rzecznik jak dotąd nie odniósł się do sprawy. Fotografie z pogrzebu są natomiast nadal na profilu abp Gądeckiego na Twitterze.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że abp Paetz ma zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Zakaz ten wydał Watykan, jeszcze gdy papieżem był Jan Paweł II, po śledztwie, które wszczęto w 2002 roku, gdy Paetza oskarżono o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

To nie pierwszy taki przypadek w wydaniu abp Paetza - w 2016 roku miał koncelebrować mszę w 1050. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę, jednak ponownie zdecydowane stanowisko zajął Watykan.

Z kolei w 2017 roku abp Paetz odprawił wspólnie z abp Gądeckim mszę w Wielki Czwartek w Poznaniu.

Więcej o: