E-dowody. Wniosek o nowy dowód osobisty będzie można złożyć już w marcu

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przyjął informację o stanie wdrożenia projektu o wprowadzeniu e-dowodów w Polsce. Wynika z niej, że wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r.
Zobacz wideo

E-dowody będą stopniowo wypierać tradycyjne dowody osobiste, których używamy teraz. Czym będą się różnić od dokumentów, które już znamy?

E-dowody z chipem i zdjęciem biometrycznym. Nowy dokument już w tym roku

- E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną. Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

E-dowód będzie wyglądał bardzo podobnie do obecnego, jednak w jego wnętrzu będzie znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, takie jak zdjęcie biometryczne.

E-dowody. Pierwsze wnioski złożymy na początku marca

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Zgodnie z zapowiedzią resortu cyfryzacji, wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r.

W marcu wniosek o e-dowód złożą te osoby, których dowody straciły ważność, zostały zniszczone lub utracone. Proces wymiany tradycyjnych dowodów na e-dowody osobiste czeka jednak wszystkich obywateli. "Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r." - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Więcej o: