Trzech turystów opadło z sił na szlaku z Lubania. GOPR znalazło ich dzięki aplikacji na telefon

GOPR jak co dzień ma ręce pełne roboty - w środę ratownicy udali się na poszukiwania trzech turystów, którzy wracając ze szczytu Lubania w Karpatach, opadli z sił.
Zobacz wideo

Podhalańskie GOPR pomogło w środę po południu trzem turystom, którzy wybrali się na najwyższy szczyt Pasma Lubania. 

GOPR szybko namierzył turystów dzięki aplikacji

Do ratowników zgłosiło się trzech mężczyzn. Powiedzieli, że wybrali się na Lubań (Karpaty) i teraz nie są w stanie wrócić. Zupełnie opadli z sił schodząc zielonym szlakiem prowadzącym do Grywałdu. Byli wyczerpani całodzienną wędrówką w głębokim śniegu, a ich sytuację pogarszało to, że mieli ze sobą tylko jedną latarkę.  

Na szczęście turystów udało się znaleźć dość szybko, ponieważ mieli w telefonach aplikację "Ratunek". Aplikacja pozwala zlokalizować potrzebujących z dokładnością do kilku metrów. Około godziny 17 ratownicy już podążali do nich skuterami śnieżnymi. 

Wcześniejsze zgłoszenie, które wpłynęło do podhalańskiego GOPR również skończyło się szczęśliwie. Ratownicy całą noc poszukiwali mężczyzny, który zgubił szlak schodząc z Lubania. Przez całą noc brodził w śniegu, ale udało mu się wrócić na dół. Na jego szczęście mężczyźnie towarzyszył pies, który prawdopodobnie go uratował. Jak mówił potem turysta, wielokrotnie miał ochotę zatrzymać się i zdrzemnąć w śniegu, ale pupil mu na to nie pozwalał, cały czas szczekając i liżąc go po twarzy. 

Więcej o: