Łowczy Krajowy złożył dymisję. PZŁ: "Zmuszony do rezygnacji". W tle sprawa ASF i odstrzału dzików

"Niepewne losy polskiego łowiectwa" - pisze Polski Związek Łowiecki, informując o tym, że szef PZŁ Piotr Jenoch został "zmuszony do rezygnacji".
Zobacz wideo

Dotychczasowy Łowczy Krajowy Piotr Jenoch złożył rezygnację ze stanowiska. Jenoch był Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego od kwietnia 2018 roku. O tym, że szef PZŁ straci stanowisko, donoszono już w ubiegłym tygodniu, jednak jak dotąd były to niepotwierdzone informacje.

Na stronach PZŁ wprost napisano, że Piotr Jenoch został "zmuszony do rezygnacji", a tytuł informacji i jego odejściu zawiera też stwierdzenie "niepewne losy polskiego łowiectwa".

Według relacji ministra Henryka Kowalczyka, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Rafał Malec poinformował go o braku możliwości współpracy z Zarządem Głównym Polskiego Związku Łowieckiego. Wypowiedź pana Prezesa Rafała Malca zaskakuje w obliczu jego publicznej deklaracji, złożonej członkom Naczelnej Rady Łowieckiej na posiedzeniu 3 stycznia 2019 r., o woli dobrej współpracy z Zarządem Głównym dla dobra łowiectwa

- czytamy na stronach PZŁ.

Związek wskazuje również, że wpływ na tę decyzję miały "bezprecedensowe naciski na ministra środowiska związane z ASF". Stąd też pojawiają się już sugestie, że wpływ na rezygnację miała medialna burza wokół odstrzału dzików.

Jednocześnie Jenoch nie przestanie z dnia na dzień pełnić funkcji - pozostanie na stanowisku do 15 lutego, by mógł dokończyć przygotowania do zaplanowanego na 16 lutego Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ, podczas którego ma być uchwalony nowy statut.

Więcej o: