Ryszard Peryt nie żyje. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat

W wieku 71 lat zmarł Ryszard Peryt, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Ryszard Peryt był dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej, a także reżyserem, aktorem, doktorem sztuki teatru i profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Ryszard Peryt nie żyje

Ryszard Peryt zmarł w wieku 71 lat. Był bardzo zasłużony dla polskiej kultury. Zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także wszystkie dzieła sceniczne Monteverdiego.

Peryt ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim. Tuż po dyplomie aktorskim współtworzył Puławskie Studio Teatralne. Reżyserował w teatrach Narodowym i Ateneum. Był związany z Operą im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także z Teatrem Wielkim w Warszawie. Reżyserował również za granicą - na scenach operowych w Hannowerze i Biel w Szwajcarii, w weneckim Teatro la Fenice, w operach w Ankarze, Kairze i Belgradzie.

Był reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej a także dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego - Sceny Opery i Baletu. Prowadził seminaria teatralne i operowe we Włoszech, Czechach i na Słowacji. Od 2008 był też profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 1 sierpnia 2017 roku pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. W 2018 roku został uhonorowany doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka.

Więcej o: