Ryszard Peryt nie żyje. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat

W wieku 71 lat zmarł Ryszard Peryt, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Ryszard Peryt był dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej, a także reżyserem, aktorem, doktorem sztuki teatru i profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie.

Ryszard Peryt nie żyje

Ryszard Peryt zmarł w wieku 71 lat. Był bardzo zasłużony dla polskiej kultury. Zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także wszystkie dzieła sceniczne Monteverdiego.

Peryt ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim. Tuż po dyplomie aktorskim współtworzył Puławskie Studio Teatralne. Reżyserował w teatrach Narodowym i Ateneum. Był związany z Operą im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także z Teatrem Wielkim w Warszawie. Reżyserował również za granicą - na scenach operowych w Hannowerze i Biel w Szwajcarii, w weneckim Teatro la Fenice, w operach w Ankarze, Kairze i Belgradzie.

Był reżyserem Warszawskiej Opery Kameralnej a także dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego - Sceny Opery i Baletu. Prowadził seminaria teatralne i operowe we Włoszech, Czechach i na Słowacji. Od 2008 był też profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 1 sierpnia 2017 roku pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. W 2018 roku został uhonorowany doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka.

Więcej o:
Komentarze (5)
Ryszard Peryt nie żyje. Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 8 razy 8

  Pan Ryszard Peryt był artystą niezwykle zasłużonym dla polskiej i europejskiej kultury muzycznej. Przez bardzo długie lata reżyserował najznakomitsze przedstawienia w Warszawskiej Operze Kameralnej. Był twórcą i reżyserem corocznych festiwali mozartowskich wystawianych w WOK. Za znakomitą reżyserię wszystkich oper Mozarta otrzymał odznaczenie państwowe z rąk ambasadora Austrii w Polsce.

 • bbasia5

  Oceniono 7 razy 7

  Bardzo lubiłam chodzić do WOK na dzieła Mozarta w inscenizacji Pana Peryta. Był Wielkim Artystą.
  Niech odpoczywa w pokoju [']

 • robotnik61

  0

  Do tego nieboszczyka nic nie mam, pewnie był dobry w swoim fachu. Ale nie wiedziałem że mamy jakiegoś króla,bo jeśli jest opera królewska.....

 • kretus15

  Oceniono 3 razy -3

  O rany ! Nie wczytywując się dokładnie w nazwisko myślałem że to o złotoustym Ryszardzie...

 • tade-k53

  Oceniono 6 razy -4

  Każdy musi umrzeć ale nie każdy trafi do nieba. R.I.P.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX