"Zimna wojna" idzie jak burza. Aż 3 nominacje do Oscarów, ale fanom zabrakło jeszcze jednej

Film Pawła Pawlikowskiego dopiero co został nagrodzony "europejskimi Oscarami" teraz ma szansę na prawdziwego Oscara. A nawet trzy, bo właśnie w tylu kategoriach otrzymał nominacje.
Zobacz wideo

Zimna Wojna otrzymała trzy nominacje do Oscarów. Film Pawła Pawlikowskiego będzie walczył o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach:

  • najlepszy film nieanglojęzyczny,
  • reżyseria,
  • najlepsze zdjęcia. 

O Oscara w kategorii filmu zagranicznego "Zimna wojna" będzie walczyć m.in. z czarno-białym obrazem "Roma" w reżyserii Alfonsa Cuarona. Cuaron został także nominowany za reżyserię, podobnie jak Paweł Pawlikowski. Pozostali reżyserzy nominowani do Oscara to Spike Lee, Yergos Lanthimos i Adam McKay.

"Roma" będzie też walczyć z "Zimną wojną" w kategorii "najlepsze zdjęcia", w której nominację przyznano Łukaszowi Żalowi.

Joanna Kulig bez nominacji do Oscara

Ci, którzy po cichu liczyli na nominację dla Joanny Kulig, zawiedli się. - Do pełni szczęścia zabrakło tylko nominacji dla Pani - brzmi jeden z komentarzy na Instagramie aktorki. - Joasiu, ten film bez Ciebie nie istnieje - to kolejny.

Polka przegrała walkę z takimi gwiazdami jak Yalitza Aparicio, Lady Gaga, Glenn Close czy Olivia Colman. Krytyk filmowy Łukasz Muszyński w rozmowie z Gazeta.pl uzasadniał, czemu Kulig musiała tym razem ustąpić Yalitzie Aparicio z "Romy". Jego zdaniem, "Roma" miała kosztowną "kampanię oscarową", która obejmowała drogie prezenty dla filmowców. Więcej w wideo powyżej.

Ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego.

Polecamy też:

Więcej o: