Jerzy Owsiak na konferencji prasowej WOŚP: Przyglądam się, czy jest z nami TVP Info

- Kiedy rezygnowałem, byłem pewny, że nic nie zmieni mojej decyzji. To nie była próba ucieczki od odpowiedzialności - mówił Jerzy Owsiak podczas konferencji prasowej podsumowującej tegoroczny 27. finał WOŚP. Zwrócił się też z apelem do dziennikarzy TVP.
Zobacz wideo

Jerzy Owsiak odniósł się do wydarzeń ostatnich dni i do śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, który został zamordowany przez nożownika podczas 27. finału WOŚP w Gdańsku. Szef WOŚP powiedział, że do zamachu na Pawła Adamowicza "trudno odnieść się jakimikolwiek słowami". 

Jerzy Owsiak: Byłem pewny, że nic nie zmieni mojej decyzji

- To wydarzyło się podczas finału Orkiestry i my od tego nie uciekamy - powiedział szef WOŚP. Jak dodał, wydarzenia z ostatniego tygodnia był dla niego "jak pobyt w kosmosie".

Szef WOŚP dodał, że rezygnując z bycia prezesem fundacji WOŚP nie przypuszczał, że cokolwiek będzie w stanie zmienić jego decyzję. - Kiedy rezygnowałem, byłem pewny, że nic nie zmieni mojej decyzji, to nie była próba ucieczki od odpowiedzialności - mówił.

Jak dodał, nie spodziewał się tak dużego odzewu społeczeństwa po tym, jak ogłosił rezygnację.

- Bardzo za to dziękuję, za wzruszające teksty, za listy. Nigdy więcej nie chciałbym powtórzyć akcji "Murem za Owsiakiem". Słuchajcie, Polacy, dzięki temu, że jesteście,  mówicie stanowcze "nie" temu, co najbardziej nam zagraża, czyli temu językowi nienawiści. Bądźmy wszyscy przeciwko językowi pogardy i nienawiści  - dodał.

Owsiak: Przyglądam się, czy jest tu TVP Info

Jerzy Owsiak skomentował też kontrowersyjną "dobranockę", którą wyemitowano w programie "Minęła 20" w TVP Info na kilka dni przed 27 finałem WOŚP (sugerowano w niej między innymi, że Jerzy Owsiak działa na zlecenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, do której trafiają pieniądze z kwest).

- Złożyliśmy skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie "Świata z plasteliny". Złożymy także skargę do sądu. To były przez dwa lata emitowane programy nienawiści - mówił prezes fundacji WOŚP.

Podczas konferencji Jerzy Owsiak zwrócił się do przedstawicieli mediów słowami: 

- Przyglądam się, czy jest z nami TVP Info. Jest. Byliście z nami od samego początku, bo razem to wymyśliliśmy. Robiliśmy coś nieprawdopodobnego. Graliśmy ze sobą 24 lata - mówił.

Jak dodał, "Wiadomości TVP" pokazały coś, co "ma zdyskredytować mnie, ma zdyskredytować nas. To, że ludzie się zbierają, że ludzie piszą. Macie prawo na każdy komentarz publicystyczny, ale róbcie to profesjonalnie - powiedział. 

Następnie Owsiak wymienił z nazwiska dziennikarzy TVP: Danutę Holecką i Adriana Klarenbacha.

- Kiedy przyjechałem do Telewizji Polskiej, to wtedy tam rozmawiało nam się fantastycznie. Danuta miała łzy w oczach, gdy rozmawialiśmy o Orkiestrze.(...) Nie wiem, co tam się dzieje, że tyle miłych, ciepłych, serdecznych ludzi może podpisywać się pod tymi wiadomościami  - skomentował.

Jerzy Owsiak dodał, że zbiórka na WOŚP trwa do 8 marca. Dotychczas zebrano 48 440 080 złotych.

Więcej o: