Całkowite zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować dziś o poranku - od godziny 5.41 do 6.43. Niestety, w Polsce wielu obserwującym przeszkodziła mgła oraz chmury. Zjawisko to było lepiej widoczne w Ameryce Północnej oraz Południowej. Styczniowe zaćmienie Księżyca zostało uwiecznione na wielu wspaniałych zdjęciach, wykonanych przez fotografów z całego świata.
Dzisiejsze zaćmienie Księżyca było wydarzeniem niezwykłym, ponieważ w tym samym czasie na niebie mogliśmy obserwować kilka zjawisk astronomicznych. 21 stycznia wypadała tzw. superpełnia. To moment, w którym Księżyc przechodzi przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi. Co więcej, w czasie dzisiejszego zaćmienia Księżyca nasz satelita przybrał barwę czerwoną, a obserwowana pełnia była pierwszą pełnią w styczniu 2019 roku. Z tego powodu dzisiejsze widowisko, które mogliśmy oglądać na nocnym niebie, zyskało nazwę Superkrwawy Księżyc Wilka.
Superpełnia przed całkowitym zaćmieniem Księżyca, Anglia, 20 stycznia 2019 r. Danny Lawson / AP / AP
Zaćmienie Księżyca, Buenos Aires, Argentyna Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo
Superpełnia przed zaćmieniem Księżyca, Portugalia, 20 stycznia 2018 r. Fot. Armando Franca / AP Photo
Zaćmienie Księżyca, Brazylia, 21 stycznia 2019 r. Fot. Eraldo Peres / AP Photo
Zaćmienie Księżyca, Rosja, 21 stycznia 2019 r. Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo
Zaćmienie Księżyca, USA, 20 stycznia 2019 r. Fot. J. David Ake / AP Photo
Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Co ciekawe, zjawisko to jest rzadsze niż zaćmienie Słońca i może wystąpić tylko trzy razy w ciągu roku, podczas gdy zaćmienie Słońca przy sprzyjających warunkach możemy obserwować nawet pięć razy w roku.
Kolejne zaćmienie Księżyca zobaczymy 16 lipca 2019 roku w godzinach od 21:05 do 00:02. Maksymalna faza tego zjawiska nastąpi o godzinie 22:33. Zaćmienie to będzie zaćmieniem częściowym.