RCB: Od listopada z wychłodzenia w Polsce zmarło 59 osób. Tylko minionej doby aż cztery

Minionej doby cztery osoby zmarły z wychłodzenia - jedna w województwie warmińsko-mazurskim, dwie- w podkarpackim i jedna- w województwie pomorskim.

Tej zimy, czyli od 1 listopada ubiegłego roku, z powodu wychłodzenia zmarło 59 osób.
Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy, ubierać się ciepło i nie rozgrzewać alkoholem, bo
sprzyja to wychłodzeniu organizmu. RCB ostrzega też przed nadchodzącym silnym mrozem w województwach śląskim i małopolskim. Według meteorologów, temperatura może tam spaść do minus 15 stopni.

Bożena Wysocka przypomniała, że dzwoniąc na nr 112 można uratować komuś życie.
Ratownicy GOPR ostrzegają, że w Beskidach panują ekstremalne warunki, na Babiej Górze obowiązuje 2. stopnień zagrożenia lawinowego.

Cztery godziny trwała akcja ratowników w rejonie Przełęczy Kocierskiej. Pomoc wezwała turystka, która nieprzygotowana wybrała się na górską wędrówkę. Nie posiadała nart skiturowych ani rakiet śnieżnych. Przedzierając się przez dwumetrowe zaspy osłabła i musiała wezwać pomoc. Ratownicy sprowadzili ją na dół i przekazali pracownikom pogotowia ratunkowego.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Huebner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl ,oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (53)
RCB: Od listopada z wychłodzenia w Polsce zmarło 59 osób. Tylko minionej doby aż cztery
Zaloguj się
 • tytus.k

  Oceniono 12 razy 12

  Wiele osob wskazuje tu na problem alkoholizmu - i dostają za to minusy. Nie rozumiem tego podejścia - przecież to oczywiste chowanie głowy w piasek. Czy wiecie, że zdecydowana wiekszość osób, które zamarzły, to osoby nietzreźwe? Czy wiecie, ze spory procent zamarzł... w odległosci mniejszej niż 500 m od własnego mieszkania? (tak!). Czy wiecie, że długotrwale bezdomny potrafi zarówno znaleźć schronienie w przypadku mrozu jak i doskonale wie, że musi to zrobic, gdy wypije? Wiecie, że nawet bezdomny wie, ze nietrzeźwy nie znajdzie miejsca w schronisku? Przed czym uciekacie? Przed świadomością, o czym tak naprawdę mowimy? Jeśli jakaś osoba spije się tak, że nazajutrz znajdą ją zamarzniętą na ławce w parku, to nie mrozu i nie parku to wina, nie jest tak istotne, cy pracował tu czy tam - istotne, że nałóg go zabił. Boicie sie o tym mówić?

 • wolak007

  Oceniono 12 razy 4

  Przypominam tylko, że obecnie rządzi PiS, wiec ci zmarli z wychłodzenia idzie na konto obecnej partii. A zwolennicy PiS, niech zapytają swoich rządzących co zrobili w tej sprawie?

 • yaspiman

  Oceniono 7 razy 3

  to ich wybór.
  albo schronisko i abstynencja alkoholowa, albo picie i perspektywa zamarznięcia.

 • kiks11

  Oceniono 17 razy 3

  Gdzie jest PAŃSTWO, gdzie jest RZĄD? Nie ma, bo tektura i dykta słabo sprawują się na mrozie.

 • Oceniono 6 razy 2

  A tymczasem minister wysyła domki do Iraku, jakie to medialne nawet w tv info pokazali rządząca banda hipokrytycznych kanali.

 • driftoczenko

  Oceniono 1 raz 1

  Co za podła propaganda obcej maści!!! W Polsce rządzonej przez narodowy rząd nikt nie gnie z zimna, bo każdy ma dach nad głową i strawę, a nawet jak tego nie ma to ogrzewa bezdomnych miłość do ojczyzny.

 • kresedebarg

  Oceniono 1 raz 1

  Polmos ma ich na sumieniu , ale nic sobie z tego nie robi

 • plorg

  Oceniono 7 razy 1

  Minionej doby cztery osoby zmarły z wychłodzenia ...

  ... i żałoby narodowej nikt nie ogłosił? TO SKANDAL!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX