Jeszcze jeden dobry uczynek na pogrzebie Adamowicza. Pieniądze z tacy trafią do rodzin z Aleppo

Ks. prałat Ireneusz Bradtke poinformował, że pieniądze z ofiar zebrane podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza zostaną przekazane na cele charytatywne. - Taca przeznaczona zostanie na pomoc rodzinom w Aleppo w Syrii - powiedział duchowny.
Zobacz wideo

W sobotę 19 stycznia odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Został on wielokrotnie dźgnięty nożem przez Stefana W., który wdarł się na scenę podczas Światełka do Nieba w trakcie finału WOŚP 13 stycznia. Dzień później, pomimo trwającej 5 godzin operacji, polityk zmarł.

Żona Pawła Adamowicza, Magdalena, poprosiła, aby nie kupować na pogrzeb zniczy i kwiatów. Zamiast tego chciała, aby przekazać datki na WOŚP oraz gdańskie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Na cele charytatywne trafią również pieniądze z tacy

Jak się okazało, na cele charytatywne przekazane zostaną również pieniądze ofiarowane podczas sobotniej mszy pogrzebowej. Poinformował o tym w specjalnym wydaniu programu "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News ks. prałat Ireneusz Bradtke z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. - Dzisiaj była na mszy świętej zbierana taca. Taca przeznaczona zostanie na pomoc rodzinom w Aleppo w Syrii - poinformował.

Paweł Adamowicz wspierał akcje charytatywne

Dlaczego pieniądze zostaną przekazane akurat na ten cel? Paweł Adamowicz był mocno zaangażowany w pomoc sierotom z Aleppo. W 2017 roku przyłączył się do propozycji prezydenta Sopotu, aby zaoferować kilku syryjskim dzieciom pobyt w ich miastach oraz zapewnienie opieki. - Jesteśmy w stanie z wyspecjalizowanymi jednostkami udzielić takiego pobytu na dwa-trzy miesiące, pół roku czy tak długo, jak będzie to potrzebne - powiedział wtedy.

Prezydent Gdańska wspierał również inne akcje charytatywne. Od 17 lat współpracował z Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata. W ramach programu Adopcja Serca miał pod opieką troje dzieci z Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga. Od lat angażował się także w WOŚP. W dniu, kiedy został raniony nożem, sam kwestował. Zebrał 5613,11 zł.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (121)
Jeszcze jeden dobry uczynek na pogrzebie Adamowicza. Pieniądze z tacy trafią do rodzin z Aleppo
Zaloguj się
 • plutoniczna

  Oceniono 26 razy 16

  Tak, to bardzo ładny gest. Chwalebne.
  Początkowo jak zobaczyłam, że zbierają na tacę w takiej chwili byłam oburzona i już miałam coś napisać, ale .........
  jak widać czasami warto się trochę wstrzymać z krytyką.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 17 razy 9

  PIS znów potraktuje to jako atak i mowę nienawiści!

 • emeni

  Oceniono 17 razy 9

  Mnie kościół nie oszuka. Czysty lans pod publikę, nic więcej a macki dalej wyciągnięte w stronę budżetu państwa przytulają ochoczo kasę podatnika.

 • loneman

  Oceniono 8 razy 8

  Czy zgani te decyzje jakis minister, posel "jedynej slusznej partii" albo ktorys z "ksiezy" kk 😈😠????

 • stanislaw.sk

  Oceniono 8 razy 8

  Głódź w homilii pogrzebowej apelował "o jedność i zatrzymanie języka nienawiści", ale jaki efekt przyniósł jego apel, wystarczy poczytać tu i tam albo włączyć radio M. lubTRWAM...

 • zelenyles

  Oceniono 14 razy 8

  PIS zawładnął dla siebie KK i to jest wstrętne, kościół musi się szybko odkleić od PIS-u bo do niczego dobrego to nie prowadzi, PIS kościołowi kompletnie do niczego nie jest potrzebny, z tej adoracji czerpie korzyści kilku księży a cała reszta nie może się na to patrzyć, natomiast PIS bez poparcia KK nie istnieje !

 • n0th

  Oceniono 18 razy 6

  Bardzo szlachetny gest Rodziny zamordowanego.
  Ale nawiązując do zwyczaju zbierania tacy podczas pogrzebu, to trzeba być naprawdę chciwym sqrwysynem, żeby przy pogrzebie podtykać tacę rodzinie zmarłego.
  Kiedy chowałem mojego ojca, to specjalnie klecha dostał za pogrzeb więcej ale zapowiedziałem, że tacy nie chcę widzieć.
  I co? W odpowiednim momencie oczywiście pojawia się kolega w sutannie i biega po ludziach z koszyczkiem. Już nie chciałem wtedy robić widowiska przy pogrzebie,chociaż wściekły byłem bardzo, ale z księdzem który wziął ode mnie za pogrzeb porozmawiałem sobie później na osobności bardziej po męsku.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 4 razy 4

  @magic4-75
  Trzeba pamiętać, że to, co wypisujesz, to jest OSZCZERSTWO karane wg art. 212 k.k.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX