Jeszcze jeden dobry uczynek na pogrzebie Adamowicza. Pieniądze z tacy trafią do rodzin z Aleppo

Ks. prałat Ireneusz Bradtke poinformował, że pieniądze z ofiar zebrane podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza zostaną przekazane na cele charytatywne. - Taca przeznaczona zostanie na pomoc rodzinom w Aleppo w Syrii - powiedział duchowny.
Zobacz wideo

W sobotę 19 stycznia odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Został on wielokrotnie dźgnięty nożem przez Stefana W., który wdarł się na scenę podczas Światełka do Nieba w trakcie finału WOŚP 13 stycznia. Dzień później, pomimo trwającej 5 godzin operacji, polityk zmarł.

Żona Pawła Adamowicza, Magdalena, poprosiła, aby nie kupować na pogrzeb zniczy i kwiatów. Zamiast tego chciała, aby przekazać datki na WOŚP oraz gdańskie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Na cele charytatywne trafią również pieniądze z tacy

Jak się okazało, na cele charytatywne przekazane zostaną również pieniądze ofiarowane podczas sobotniej mszy pogrzebowej. Poinformował o tym w specjalnym wydaniu programu "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News ks. prałat Ireneusz Bradtke z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. - Dzisiaj była na mszy świętej zbierana taca. Taca przeznaczona zostanie na pomoc rodzinom w Aleppo w Syrii - poinformował.

Paweł Adamowicz wspierał akcje charytatywne

Dlaczego pieniądze zostaną przekazane akurat na ten cel? Paweł Adamowicz był mocno zaangażowany w pomoc sierotom z Aleppo. W 2017 roku przyłączył się do propozycji prezydenta Sopotu, aby zaoferować kilku syryjskim dzieciom pobyt w ich miastach oraz zapewnienie opieki. - Jesteśmy w stanie z wyspecjalizowanymi jednostkami udzielić takiego pobytu na dwa-trzy miesiące, pół roku czy tak długo, jak będzie to potrzebne - powiedział wtedy.

Prezydent Gdańska wspierał również inne akcje charytatywne. Od 17 lat współpracował z Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata. W ramach programu Adopcja Serca miał pod opieką troje dzieci z Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga. Od lat angażował się także w WOŚP. W dniu, kiedy został raniony nożem, sam kwestował. Zebrał 5613,11 zł.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o: