Odstrzał ma być wykonywany w gminach, w których wykryto dotychczas padłe zarażone zwierzęta, jak również w gminach sąsiadujących. Polowania będą skoordynowane w taki sposób, by dziki nie przedostawały się wgłąb kraju.
Polski Związek Łowiecki poinformował, iż koła łowieckie są bliskie wykonania rocznego planu depopulacji dzików. Zakładano w nim redukcję pogłowia o 200 tysięcy osobników do końca marca.
Wirus ASF występuje w Polsce od lutego 2014 roku. Dotychczas Główny Lekarz Weterynarii potwierdził ponad 3300 przypadków wystąpienia choroby u dzików. Stwierdzono je w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim oraz podkarpackim. Ponadto, służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie 213 ognisk choroby u świń.
Występowanie wirusa ASF utrudnia także możliwości handlu prosiętami oraz mięsem, również jego eksportu. W przypadku handlu z państwami spoza UE, często restrykcjami objęty jest cały obszar kraju.
W miniony weekend, gdy skoordynowane polowania przeprowadzono po raz pierwszy, myśliwi odstrzelili 721 dzików. Zorganizowano wtedy 437 takich polowań, uczestniczyło w nich ponad 5,5 tysiąca myśliwych.
#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl
W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.