Kondukt żałobny przeszedł ulicami Gdańska. Pawła Adamowicza żegnały tysiące osób

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku do północy potrwa czuwanie przy trumnie zamordowanego Pawła Adamowicza. Mieszkańcy Gdańska mogą oddać hołd prezydentowi i go pożegnać. W kondukcie żałobnym, który przeszedł ulicami miasta, wzięły udział tysiące osób.
Zobacz wideo

W Bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta żałobna w intencji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przewodniczył jej metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Msza żałobna w intencji Pawła Adamowicza

Homilię wygłosił biskup Zbigniew Zieliński, który apelował w niej o wyzbycie się pokusy odwetu. Duchowny przypomniał, że jednym ze sposobów pokonywania zła jest zasada: "nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". - Kwintesencją jego życia stały się jego ostatnie słowa i kwintesencją jego życia stali się gdańszczanie, żegnający się z jego trumną - mówił duchowny.
W mszy świętej żałobnej wzięła udział rodzina, bliscy prezydenta Gdańska, a także mieszkańcy miasta i politycy. Bazylika będzie otwarta do północy, następnie ciało Pawła Adamowicza zostanie skremowane.

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

"Ostatni spacer Pawła Adamowicza"

Trumnę z ciałem prezydenta Gdańska z Europejskiego Centrum Solidarności odprowadził kondukt żałobny. Jego trasa związana była z miejscami ważnymi dla Pawła Adamowicza; między innymi szkołą podstawową i liceum, które ukończył. Miasto nazwało pochód "ostatnim spacerem Pawła Adamowicza ulicami Gdańska".

Do bazyliki trumnę wnieśli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła AdamowiczaUroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

W niedzielę Bazylika Mariacka będzie otwarta od godziny 10. W południe rozpocznie się msza pogrzebowa. Celebrować ją będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie złożona w Bazylice.
Od godziny 17 w piątek w całym kraju trwa żałoba narodowa, która potrwa do soboty do godziny 19. W tym czasie w urzędach, instytucjach i siedzibach organów oraz władz państwowych, a także samorządowych, flagi będą opuszczone do połowy masztów.

Flagi przed Parlamentem Europejskim opuszczone do połowy masztów

W hołdzie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi flagi Polski i Unii Europejskiej przed Parlamentem Europejskim zostały opuszczone do połowy masztu. Poinformował o tym na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani."Przez całe życie praca Pawła Adamowicza była jak światło w ciemnościach, będzie go bardzo brakowało" - napisał Antonio Tajani. "Po jego tragicznej śmierci, solidarnie z jego bliskimi i mieszkańcami Gdańska, poprosiłem o opuszczenie polskiej i unijnej flagi do połowy masztu przed Parlamentem Europejskim" - przekazał we wpisie zamieszczonym także w języku polskim przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W sobotę pogrzeb Pawła Adamowicza

W sobotę o godzinie 12 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe prezydenta. Pogrzeb Pawła Adamowicza jest organizowany przez miasto Gdańsk oraz jego rodzinę. Będzie miał jednak elementy pogrzebu państwowego. W uroczystości wezmą udział między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Swoją obecność zapowiedzieli również byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W Bazylice Mariackiej mają pojawić się także byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak. Leszek Miller, Ewa Kopacz, Kazimierz Marcinkiewicz, a także Marek Belka i Jerzy Buzek i Krzysztof Bielecki.
Swój udział w pogrzebie tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza zapowiedział również prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga. Polskie samorządy będą reprezentowane przez około trzystu prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całej Polski.

Paweł Adamowicz zmarł po ataku nożownika

Prezydent Gdańska został zaatakowany w niedzielę 13 stycznia podczas "Światełka do Nieba", które jest tradycyjnym punktem kulminacyjnym kolejnych finałów WOŚP. Stefan W., który na początku grudnia wyszedł po ponad 5 latach z więzienia, przedostał się na scenę i dźgnął Pawła Adamowicza nożem. Polityk trafił do szpitala. Nie udało się go jednak uratować - zmarł w poniedziałek.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP

Więcej o: