53 tys. osób w ciągu doby. Tylu gdańszczan pożegnało Pawła Adamowicza w ogrodach ECS

Od czwartku przez dobę trumna z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stała w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Ostatni hołd oddało mu tam 53 tys. mieszkańców Gdańska i okolic.
Zobacz wideo

W czwartek po południu trumna z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza stanęła w Ogrodzie Zimowym w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności. Od godziny 17.30 była dostępna dla obywateli miasta - każdy kto chciał mógł przyjść i złożyć prezydentowi ostatni hołd. Gdańszczanie tłumnie przybyli do ECS. - 53 tysiące mieszkańców Gdańska i okolic przybyło do ECS, by pożegnać tragicznie zmarłego prezydenta - poinformowała dziś główna specjalistka ds. promocji w ECS Magdalena Mistat.

Uroczystości pogrzebowe trwają od czwartku

Bliscy i mieszkańcy Gdańska żegnają Pawła Adamowicza od czwartku. Najpierw odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa, podczas której samorządowcy wszystkich kadencji oddali zmarłemu prezydentowi hołd. Następnie trumna z ciałem została umieszczona w ECS, gdzie w pierwszej kolejności pożegnali się z prezydentem najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Potem mogli to zrobić mieszkańcy miasta i wszyscy inni, którzy chcieli złożyć prezydentowi hołd.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Rozpocznie go uroczysta msza święta przewidziana na godzinę 12.

Paweł Adamowicz zmarł po ataku nożownika

Prezydent Gdańska został zaatakowany w niedzielę 13 stycznia podczas "Światełka do Nieba", które jest tradycyjnym punktem kulminacyjnym kolejnych finałów WOŚP. Stefan W., który na początku grudnia wyszedł po ponad 5 latach z więzienia, przedostał się na scenę i dźgnął Pawła Adamowicza nożem. Polityk trafił do szpitala. Nie udało się go jednak uratować - zmarł w poniedziałek.

W konsekwencji Jerzy Owsiak zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa fundacji WOŚP.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.