Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej. Na sklepieniu jest gwiazda dla jego żony i córek

Urna z prochami Pawła Adamowicza spocznie w niszy za szybą pancerną w Bazylice Mariackiej. To był dla prezydenta wyjątkowy kościół. Znajduje się tam złota gwiazda, którą włodarz Gdańska ufundował swojej żonie i córkom.
Zobacz wideo

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Urna z prochami prezydenta zostanie umiejscowiona w istniejącej w Bazylice Mariackiej wnęce. Zdjęcie niszy opublikował na Twitterze Maciej Bąk z Radia Zet.

Złota gwiazda dla żony i córek Pawła Adamowicza

To będzie czwarty pochówek w tej świątyni po 1945 roku. Ks. Ireneusz Brandtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, wspominał w rozmowie z TVN24, że to było wyjątkowe miejsce dla prezydenta Gdańska. - Pamiętam, kiedy zadzwonił do mnie i zapytał: "Wiesz, kiedyś tak się zastanawiałem nad tym, co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym?" - opowiadał duchowny. Jego odpowiedź brzmiała: "wszystko dla Gdańska".

Proboszcz przypomniał, że renowacja bazyliki to w dużej mierze zasługa Pawła Adamowicza. Na jej sklepieniu znajduje się ok. 200 gwiazd. Są one przypisane konkretnym osobom. Jedna z nich dedykowana jest żonie i córkom prezydenta. - Ta złota, piękna gwiazda to jest cegiełka na remont naszej świątyni. Gwiazdkę tę dedykował swoim kochanym dziewczynom - powiedział duchowny.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP

Więcej o: