Kraków. W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza z Wieży Mariackiej popłynie "Sound of Silence"

Z Wieży Mariackiej w Krakowie w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza popłynie "The Sound of Silence" w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.
Zobacz wideo

Już od piątkowego popołudnia na wieży ratuszowej wisieć będzie flaga "Kraków myślami z Gdańskiem". To samo hasło będzie także wyświetlane na Tauron Arenie Kraków (w piątek i w sobotę) oraz w tramwajach i autobusach w stolicy Małopolski, na pojazdach KMK zostaną umieszczone też flagi państwowe z kirem.

Kraków uczci pamięć Pawła Adamowicza utworem "Sound of Silence"

"W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę barwami Gdańska zaświecą: Centrum Kongresowe ICE Kraków, kładka o. Bernatka, Pawilon Wyspiańskiego, wieża ratuszowa i estakada tramwajowa Wielicka-Lipska" - informuje Urząd Miasta Krakowa.

Natomiast w dniu pogrzebu o godz. 12 po hejnale z Wieży Mariackiej zabrzmi utwór "The Sound of Silence" w wykonaniu muzyków z Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej.

"Śmierć Pana Prezydenta Adamowicza to fakt, który trudno przyjąć do wiadomości i z którym trudno się pogodzić. Zapewniam, że wszyscy mieszkańcy Krakowa łączą się w bólu z rodziną Pana Prezydenta i wszystkimi, których ta śmierć dotknęła..." - napisał w księdze kondolencyjnej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Krakowianie od godz. 10 w piątek mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej (wystawiono ją na parterze urzędu miasta przy pl. Wszystkich Świętych), a księga zostanie potem przesłana do Gdańska.

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska organizowany jest przez Urząd Miasta oraz rodzinę, ale mimo to będzie miał elementy pogrzebu państwowego. Rodzina zmarłego zgodziła się, aby państwo reprezentował premier Mateusz Morawiecki. O tym, że w uroczystościach pogrzebowych weźmie udział także prezydent Andrzej Duda, poinformowała Kancelaria Prezydenta. 

Relacja z pogrzebu Pawła Adamowicza będzie prowadzona na żywo na portalu gdansk.pl oraz na telebimach w kilku punktach miasta. Zarówno w piątek, jak i w sobotę transport publiczny w Gdańsku będzie darmowy. Władze Gdańska apelują, aby w czasie uroczystości pogrzebowych nie podróżować samochodem.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o: