Pogrzeb Pawła Adamowicza. Program uroczystości, zmiany w ruchu, darmowe przejazdy

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jaki jest program uroczystości pogrzebowych? Jakie zmiany w ruchu drogowym zostały wprowadzone?
Zobacz wideo

Uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza trwają w Gdańsku od czwartku. Trumna z ciałem prezydenta Gdańska została wystawiona na widok publiczny w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie pozostanie do godziny 17 w piątek. w ECS można też złożyć kwiaty i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Dalszy program uroczystości pogrzebowych opublikował Urząd Miasta Gdańska, który jest jednym z organizatorów pogrzebu Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza - plan uroczystości pogrzebowych

Zgodnie z wolą rodziny Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jego trumna zostanie odprowadzona do kościoła przez kondukt żałobny, który wyruszy w piątek spod ECS o godzinie 17.

 • Piątek, godzina 17 - wyruszy kondukt żałobny z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
 • Po wniesieniu trumny do kościoła odprawiona zostanie msza święta, a trumna zostanie wystawiona do godziny 24.
 • W sobotę 19 stycznia Bazylika Mariacka będzie zamknięta do godziny 10. Następnie zostanie ona otwarta dla osób chcących uczestniczyć w pogrzebie Pawła Adamowicza.
 • O godzinie 12 w sobotę rozpocznie się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostaną złożone w prawej nawie bocznej w Kaplicy Św. Marcina, obok Izby Rajców.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Darmowe autobusy i tramwaje

Urząd Miasta Gdańska oraz gdańska straż miejska apelują do kierowców, aby w piątek i w sobotę zrezygnowali z podróży samochodami. W oba te dni wyłączona z ruchu zostanie znaczna część Głównego i Starego Miasta, a ograniczenia będą dotyczyły zarówno mieszkańców, jak i zaopatrzenia. Gdański ratusz prosi o wyrozumiałość i przypomina, że w piątek i sobotę podróże autobusami i tramwajami w Gdańsku są bezpłatne. "Pojazdy pozostawione na głównych ciągach komunikacyjnych oraz tzw. drodze życia (ulice: św. Ducha, Grobla I, Złotników, Szeroka oraz Targ Drzewny) mogą zostać usunięte" - czytamy na stronie internetowej miasta.

Uroczystości pogrzebowe w Gdańsku. Zmiany w rozkładach jazdy

W związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza wprowadzone zostały darmowe przejazdy linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101, a rozkład jazdy niektórych linii został zmieniony. Autobusy i tramwaje będą kursować według poniższego schematu:

Piątek, 18 stycznia

 • Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
 • Linia 130: w godzinach popołudniowych, w czasie formowania i przejścia konduktu pogrzebowego z ECS do Bazyliki Mariackiej, trasa tej linii zostanie skrócona do Dworca Głównego. Autobusy tej linii nie będą kursować na odcinku Dworzec Główny-Wałowa. 

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej.

Sobota, 19 stycznia

 • Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach.

W godzinach 8-18 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210, uruchomiona zostanie także linia tramwajowa 7:

 • linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut
 • linia 154: co 7,5 minut
 • linia 167: co 15 minut
 • linia 210: co 20 minut

Dojazd do Śródmieścia będzie możliwy także pociągami SKM, które będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy, a więc co 10 minut. Co więcej, w piątek w godzinach popołudniowych i w sobotę ZKM Gdynia uruchomi własną, bezpłatną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę - Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o: