Pogrzeb Pawła Adamowicza. Program uroczystości, zmiany w ruchu, darmowe przejazdy

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jaki jest program uroczystości pogrzebowych? Jakie zmiany w ruchu drogowym zostały wprowadzone?
Zobacz wideo

Uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza trwają w Gdańsku od czwartku. Trumna z ciałem prezydenta Gdańska została wystawiona na widok publiczny w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie pozostanie do godziny 17 w piątek. w ECS można też złożyć kwiaty i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Dalszy program uroczystości pogrzebowych opublikował Urząd Miasta Gdańska, który jest jednym z organizatorów pogrzebu Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza - plan uroczystości pogrzebowych

Zgodnie z wolą rodziny Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jego trumna zostanie odprowadzona do kościoła przez kondukt żałobny, który wyruszy w piątek spod ECS o godzinie 17.

 • Piątek, godzina 17 - wyruszy kondukt żałobny z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
 • Po wniesieniu trumny do kościoła odprawiona zostanie msza święta, a trumna zostanie wystawiona do godziny 24.
 • W sobotę 19 stycznia Bazylika Mariacka będzie zamknięta do godziny 10. Następnie zostanie ona otwarta dla osób chcących uczestniczyć w pogrzebie Pawła Adamowicza.
 • O godzinie 12 w sobotę rozpocznie się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostaną złożone w prawej nawie bocznej w Kaplicy Św. Marcina, obok Izby Rajców.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Darmowe autobusy i tramwaje

Urząd Miasta Gdańska oraz gdańska straż miejska apelują do kierowców, aby w piątek i w sobotę zrezygnowali z podróży samochodami. W oba te dni wyłączona z ruchu zostanie znaczna część Głównego i Starego Miasta, a ograniczenia będą dotyczyły zarówno mieszkańców, jak i zaopatrzenia. Gdański ratusz prosi o wyrozumiałość i przypomina, że w piątek i sobotę podróże autobusami i tramwajami w Gdańsku są bezpłatne. "Pojazdy pozostawione na głównych ciągach komunikacyjnych oraz tzw. drodze życia (ulice: św. Ducha, Grobla I, Złotników, Szeroka oraz Targ Drzewny) mogą zostać usunięte" - czytamy na stronie internetowej miasta.

Uroczystości pogrzebowe w Gdańsku. Zmiany w rozkładach jazdy

W związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza wprowadzone zostały darmowe przejazdy linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101, a rozkład jazdy niektórych linii został zmieniony. Autobusy i tramwaje będą kursować według poniższego schematu:

Piątek, 18 stycznia

 • Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
 • Linia 130: w godzinach popołudniowych, w czasie formowania i przejścia konduktu pogrzebowego z ECS do Bazyliki Mariackiej, trasa tej linii zostanie skrócona do Dworca Głównego. Autobusy tej linii nie będą kursować na odcinku Dworzec Główny-Wałowa. 

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych powszednich rozkładów jazdy, ważnych w okresie nauki szkolnej.

Sobota, 19 stycznia

 • Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.

Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach.

W godzinach 8-18 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210, uruchomiona zostanie także linia tramwajowa 7:

 • linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut
 • linia 154: co 7,5 minut
 • linia 167: co 15 minut
 • linia 210: co 20 minut

Dojazd do Śródmieścia będzie możliwy także pociągami SKM, które będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy, a więc co 10 minut. Co więcej, w piątek w godzinach popołudniowych i w sobotę ZKM Gdynia uruchomi własną, bezpłatną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę - Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

Więcej o:
Komentarze (9)
Pogrzeb Pawła Adamowicza. Program uroczystości, zmiany w ruchu drogowym, darmowe przejazdy
Zaloguj się
 • lubella69

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję "Zapomniane mieszkania i pieniądze z zapomnianych kont" oddać na WOŚP. Wszyscy pamiętają kim był ten pan i jaki smród unosił się wokół niego za życia. Teraz jego trumna ma być trampoliną dla Tuska.... To kiedy zaczną się kodowskie miesiączki? Zawsze twierdziłam, że PO nie różni się od PiS w swojej obłudnej mentalności.

 • psyhodelic

  Oceniono 4 razy 2

  od kiedy miesięcznice?

 • lewicki01

  Oceniono 2 razy 0

  psychodelic - nawet nie wie co znaczy to słowo, a co dopiero pytanie o miesięcznice. To bracie tylko niewiedza, czy można ci jakoś pomóc?

 • gnaszyn70

  Oceniono 6 razy 0

  Jak ze Stalinem!!!!!!!! A oponentów powsadzać na ciężarówki czy pozamykać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX