Emerytura dla matek. Kto otrzyma świadczenie w ramach programu "Mama 4 Plus"?

Kiedy wypłacane będą emerytury matczyne? Ile pieniędzy otrzymają matki czworga lub więcej dzieci? Ostateczny kształt programu "Mama 4 Plus" wciąż nie jest znany.
Zobacz wideo

Tak zwana emerytura matczyna, nazywana przez rząd programem "Mama 4 Plus", ma być wsparciem dla rodziców, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci, a którym po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będzie przysługiwać najniższa możliwa emerytura. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. zostały zabezpieczone środki na wypłatę tzw. emerytur matczynych. Kto będzie mógł otrzymać takie świadczenie? Jakie będą kryteria jego przyznawania?

Emerytura dla matek. Kto będzie mógł się o nią starać?

O tzw. emeryturze matczynej usłyszeliśmy po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Rząd PiS postanowił, że wesprze te matki, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci, a którym nie przysługuje najniższa emerytura. Wnioskować o emeryturę matczyną będą mogły kobiety, które ukończyły 60 rok życia oraz mężczyźni po 65 roku życia, a którzy nie mają 20 lat stażu pracy. Świadczenie wypłacane w ramach programu "Mama 4 Plus"  ma być świadczeniem uzupełniającym, przyznawanym na wniosek zainteresowanego nim rodzica. 

Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci

- czytamy w projekcie ustawy.

Emerytura matczyna. Ile dostaną matki czworga dzieci?

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami rządu, wypłacanie emerytury matczynej jako świadczenia uzupełniającego ma się rozpocząć 1 marca 2019 roku, niezależnie od terminu wejścia w życie ustawy. Wcześniej zapowiadano, że stanie się to już 1 stycznia, jednak w połowie listopada minister pracy Elżbieta Rafalska uznała ten pomysł za niemożliwy do zrealizowania. 

Jak wysoka będzie tzw. emerytura matczyna? Będzie ona równa z emeryturą minimalną, która wynosi dziś 1029,80 zł brutto. Rząd wesprze zarówno te matki, które nigdy nie podjęły pracy zawodowej, jak i te, które pracowały zbyt krótko, by móc otrzymać emeryturę minimalną, dopłacając różnicę do wysokości najniższego świadczenia.

Emerytura dla matek. Jakie dane trzeba będzie podać we wniosku?

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać wniosek o przyznanie emerytury matczynej. W projekcie czytamy, że matka, która chce dostać emeryturę, musi złożyć wniosek, do którego należy dołączyć oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej. Wniosek ten ma być nieskomplikowany i prosty do złożenia w ciągu trwającej kilka minut wizyty w urzędzie. Nie został jeszcze określony konkretny termin, w którym będzie można składać wniosek.

Projekt "Mama 4 Plus". Czy ojcowie będą mogli starać się o świadczenie?

Emerytura matczyna ma być ukłonem w stronę kobiet. Ojcowie będą mogli ubiegać się o tego typu świadczenie w przypadku, gdy matka dzieci umrze lub porzuci dzieci. 

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które ukończyły wiek 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nie mają wypracowanej emerytury w wysokości najniższej oraz niezbędnych środków utrzymania. Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu, w przypadku śmierci matki lub porzucenia dzieci przez matkę, analogicznie jak w przypadku prawa do urlopu macierzyńskiego i zasiłków macierzyńskich

- czytamy w wyjaśnieniu na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pomysł ten budzi wiele kontrowersji, a wiele osób odczytuje go jako dyskryminowanie ojców.

 

Więcej o: