Zamknięte szlaki turystyczne w górach. Parki narodowe informują o utrudnieniach

Ze względu na trudne warunki pogodowe wiele szlaków turystycznych w polskich górach pozostaje zamkniętych. Ostrzeżenia o zagrożeniu lawinowym obowiązują w Tatrach, Karkonoszach i Bieszczadach.
Zobacz wideo

W ciągu ostatniego dnia warunki pogodowe w polskich górach nieco się poprawiły, jednak niektóre ze szlaków turystycznych w najwyższych górach w Polsce wciąż są zamknięte. TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne, a w Tatry powinni udawać się tylko doświadczeni piechurzy, którzy potrafią ocenić zagrożenie. Podobne warunki panują w Bieszczadach oraz Karkonoszach.

Zamknięte szlaki w Tatrach. Droga na Morskie oko otwarta dla pieszych

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że szlak na Morskie Oko został otwarty dla ruchu pieszego. Droga ta pozostaje jednak zamknięta zarówno dla samochodów, jak i transportu konnego. TPN odradza turystom wspinaczkę powyżej górnej granicy lasu i przypomina, że lawiny w dalszym ciągu mogą schodzić samoczynnie. Ponadto opublikowano listę szlaków, które są czasowo zamknięte.

 • Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
 • Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia jest zamknięta.
 • W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:
  - Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
  - Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
  - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko
 • Na terenie Tatr Słowackich od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki powyżej schronisk

Zamknięte szlaki w Bieszczadach. Kolejne informacje dziś po południu

Równie trudne warunki panują w Bieszczadach, gdzie mimo okresowej poprawy pogody wciąż zalega głęboki, mokry śnieg. "W związku z ekstremalnymi warunkami panującymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, po konsultacji z GOPR Dyrektor Parku podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych do odwołania" - czytamy na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zarządcy BdPN zapowiedzieli, że następna aktualizacja dot. stanu szlaków i ewentualnego otwarcia niektórych z nich nastąpi dziś o godzinie 15.00. 

Zamknięte szlaki w Karkonoszach. Kocioł Łomniczki i Biały Jar niedostępne

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także w Karkonoszach. GOPR apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas wycieczek górskich. Karkonoski Park Narodowy opublikował listę szlaków, które zostały zamknięte: 

 • szlak zielony od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej,
 • szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki
 • szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów 
 • szlak zielony przez Łabski Kocioł w kierunku Śnieżnych Stawków do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem
 • szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni
 • odcinek szlaku żółtego przez Biały Jar
 • odcinek szlaku niebieskiego - "Droga Jubileuszowa" na Śnieżkę.

Zamknięte są także niektóre szlaki turystyczne w Karkonoszach po stronie czeskiej - pełną listę ograniczeń na szlakach w czeskich Karkonoszach można znaleźć na stronie internetowej krnap.cz.

Karkonoski Park Narodowy poinformował także, że zakończyły się utrudnienia w Wąwozie Kamieńczyka. Firmom współpracującym z KPN udało się usunąć niebezpieczne nawisy lodowe i śnieżne, dzięki czemu Wąwóz Kamieńczyka jest znów otwarty dla turystów. 

Więcej o: