Prognoza pogody. Nad Polskę spłynie lodowate powietrze. Nawet -15 stopni

Nadchodzące dni będą wyjątkowo mroźne. Synoptycy przewidują falę mrozów, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o to, abyśmy pomagali potrzebującym, którym grozi wyziębienie.

Wraz ze zbliżającym się weekendem do Polski przyjdzie zmiana pogody. Chmury, które będą nam towarzyszyć przez cały piątek, rozproszą się, a temperatura spadnie. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że już w sobotę w niektórych miejscowościach termometry wskażą tylko -5 stopni w ciągu dnia.

Fala mrozów nad Polską. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni

Od najbliższego weekendu mieszkańcy Polski poczują znaczne ochłodzenie. Ze względu na liczne przejaśnienia, temperatura spadnie, ponieważ chmury nie będą izolować Ziemi. Co więcej, od północnego-zachodu przemieszcza się w naszym kierunku mało aktywny front chłodny znad Morza Północnego.

Mroźne powietrze nadciągające z północy spowoduje odczuwalny spadek temperatury, a mrozy będą z każdym dniem coraz bardziej dotkliwe. Z prognoz pogody wynika, że w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura na południu kraju spadnie nawet do -15 stopni, w związku z czym IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia przed silnym mrozem dla województw małopolskiego i podkarpackiego. Mroźne powietrze da o sobie znać także w najbliższy wtorek.

Nad Skandynawią zacznie tworzyć się wyż, który stopniowo zacznie się umacniać. Cyrkulacja powietrza w antycyklonie spowoduje spływ chłodnego powietrza z sektora północno-wschodniego, wschodniego. W tym samym czasie, w basenie Morza Śródziemnego, na skutek spływu lodowatego powietrza powstawać mają układy niskiego ciśnienia, przemieszczającego się w głąb Europy, przynieść mogą one miejscami silne śnieżyce

- czytamy na portalu fanipogody.pl.

 Według przewidywań IMGW jeszcze zimniej będzie w środę. Na Podlasiu temperatura w ciągu dnia spadnie do -8 stopni, -7 stopni odnotujemy na Mazurach oraz w okolicach Zakopanego. W najcieplejszych tego dnia województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim termometry wskażą tylko -3 stopnie Celsjusza. 

Mrozy zbierają ponure żniwo. RCB apeluje o udzielanie pomocy potrzebującym

Przed nadchodzącymi mrozami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przypomina o tym, że wychłodzenie organizmu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów zimą. Od listopada 2018 roku w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło już ponad 50 osób. RCB prosi, abyśmy udzielali pomocy osobom potrzebującym, np. bezdomnym i zawiadamiali służby ratunkowe o każdym przypadku zagrożenia życia z powodu niskiej temperatury. 

Więcej o: