KRRiT zażąda od TVP wyjaśnień ws. materiału w "Wiadomościach" po śmierci Pawła Adamowicza

- Te materiały "Wiadomości" nie służyły wyciszaniu emocji - stwierdził szef KRRiT Witold Kołodziejski, oceniając wydanie programu po śmierci Pawła Adamowicza. Krytykuje Telewizję Publiczną, jednak ocenia, że też stacje komercyjne "stały się stroną sporu politycznego".
Zobacz wideo

Pomimo wezwań do co najmniej uspokojenia emocji i temperatury sporu politycznego, "Wiadomości" TVP nie stanęły na wysokości zdania - oceniają komentatorzy. Jeden z materiałów programu Telewizji Publicznej w dniu śmierci Pawła Adamowicza został skrytykowany przez dziennikarzy, także tych o konserwatywnych poglądach. Pokazano w nim - jak mówiono - przykłady mowy nienawiści, ale tylko ze strony polityków opozycji.

Oburzeni byli nie tylko ludzie mediów, ale też niektórzy widzowie. Do Krajowej Rady Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły skarg, a przed siedzibą TVP Info w środę odbył się protest pod hasłem "Stop propagandzie nienawiści".

Posłowie wybierają kandydatów do KRRiT. Na zdjęciu Witold KołodziejskiPosłowie wybierają kandydatów do KRRiT. Na zdjęciu Witold Kołodziejski SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, zapewnia w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że zdaje sobie sprawę z problemu. W rozmowie z Robertem Mazurkiem Kołodziejski skrytykował materiał "Wiadomości" m.in. za to, w jakim dniu go pokazano. "Kolejnym błędem" był pokazanie tylko wypowiedzi opozycji. - Powinni pokazać przykłady mowy nienawiści z obu stron. Nie ma co pudrować rzeczywistości - ocenił. Zapewnił, że Rada zajmuje się tym materiałem i będzie żądać wyjaśnień od TVP. 

- Te materiały "Wiadomości" nie służyły wyciszaniu emocji, choć nie były też koronnym przykładem na ich podsycanie - ocenił. 

"Telewizja Publiczna stała się stroną sporu"

Pytany o inne problemy mediów publicznych, szef Rady starał się unikać odpowiedzi. - Największym błędem TVP jest zaangażowanie się w wielki spór polityczny i ideologiczny, który rozdziela Polskę a w którym Telewizja Publiczna stała się stroną - powiedział w końcu. - Oczywiście mógłbym dodać, że stacje komercyjne również stały się stronami w tej walce - stwierdził. 

Kołodziejski zwrócił uwagę, że ma problem nie tylko z mediami publicznym, ale też tym, co jest w innych stacjach. - Taka jest rzeczywistość, nad ty, ubolewam, jest mi z tego powodu wstyd - powiedział. Dodał, że widzi też pozytywne aspekty zmian w TVP, w tym "rozkwit teatru telewizji czy zakup wielu praw do transmisji sportowych". 

Mazurek powiedział, że po zabójstwie Adamowicza "politycy zachowali się jak trzeba, natomiast dziennikarzom odebrało rozum". - Może to dlatego, że - jak mniemają - tego wymaga rynek? Przyczyną jest pauperyzacja życia społecznego i bezkarność w obrażaniu - powiedział szef KRRiT. 

Więcej o:
Komentarze (207)
Szef KRRiT: Telewizja Publiczna stała się stroną sporu politycznego
Zaloguj się
 • kabza1605

  Oceniono 72 razy 68

  Na TVP z naszych podatków dopłacono za kadencji PIS o ile się nie myle ponad 1 MILIARD złotych. To tyle co WOŚP uzbierała od początku swego istnienia. W zamian od TVP dostajemy tylko szczucie , jad i nienawiść!

 • lodzermensz1

  Oceniono 64 razy 60

  Pan Kołodziejski się nagle obudził! Nie zauważył, że TVP stała się stroną sporu politycznego 3 lata temu. I przez te trzy lata sam Kołodziejski pudrował rzeczywistość i zamykał oczy oraz uszy na wszelkie uwagi dotyczące tego, co publiczny nadawca nadaje. Nagle dziewica orleańska zauważyła problem. Ale żeby nie było tak krytycznie, to koniecznie zauważył też problem stacji komercyjnych, które także pozycjonują się w tym sporze. Panie Kołodziejski - w nosie mam gdzie ustawiają się stacje komercyjne, za swoje pieniądze. Jest to ich sprawa. Możemy to oceniać co najwyżej w kategoriach moralnych. Natomiast TVP, za pieniądze wszystkich podatników, robi dobrze określonemu ugrupowaniu politycznemu, co jest nie tylko niemoralne, nie tylko jest naruszeniem wszelkich zasad dziennikarskiej etyki, ale jest też łamaniem prawa.
  Mam nadzieję, że za takie łamanie prawa, kiedyś w przyszłości, prędzej czy później, niezawisłe sądy się wezmą.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 45

  W tym tygodniu się stała stroną?
  Prostytucja w publicznej jest na porządku nawet nie nocnym tylko dziennym.

 • liquidmetal

  Oceniono 32 razy 30

  TVP to obecnie taki ściek, że poziomem merytorycznym sięgnął tabloidu. Codziennie przez 2/3 czasu antenowego Wiadomości materiały o opozycji, a że ten ma sprawy w sądzie, a że tamten wypity przyszedł, a ten z kolei wpłacał na WOŚP, a jeszcze inny zamieszany jest w jakieś nieudowodnione przekręty itd itd. Reszta to pochwała obecnej władzy - jaki to balsam i zbawienie dla nas wszystkich, no lek na całe zło. Pamiętam jak wyglądały Wiadomości jeszcze 5 lat temu. Solidny i dobry program, w którym nie brakowało też krytyki tamtejszej władzy. Aktualnie - nie ma ŻADNEGO REPORTAŻU krytycznego obecnego obozu władzy, ŻADNEGO. Jak już emitują reportaż o władzy to w kategoriach i ramach pochwał oraz w kontekście najwyższego dobra. Obiektywizmu brak, odejścia dziennikarzy z TVP to też przypadek? Maciek Orłoś, ikona TVP odszedł do konkurencji, wiele innych dobrych dziennikarzy skończyło współpracę. Cyrki z Janowskim, Makłowiczem. Wrzucenie w ramówkę takich oper mydlanych jak koło fortuny żeby otrzeć łzy i przenieść uwagę z fatalnie prowadzonym teleturniejem "Jaka to melodia?". Prezes nomen omen polityk partii, więc o jakiej obiektywności można tu mówić? Pseudo dziennikarzyny sfrustrowane pokroju Rachonia, spadki oglądalności to nie jest przypadek. TVP to tuba propagandowa, Kaczyński straszył Polaków Białorusią, a sam zgotował im dokładnie to dzięki telewizji publicznej. Cholecka, pierwsza gwiazda tvp INFO. Jak był protest policjantów to pokazały to wszystkie stacje, tylko nie INFO. Na INFO puścili... pogrzeb jakiegoś oficera marynarki...
  Brak słów na to co tam się dzieje. Telewizja publiczna została zniszczona. Misja i dobro wspólne zostało zatracone na rzecz propagandy. Zgadzam się, że i inne stacje nie pokazują całej prawdy, ale TVP to już sama siebie przechodzi.

 • acide94

  Oceniono 38 razy 30

  Nazywanie TVP telewizją publiczną jest gwałtem na języku polskim, to cyniczna pisowska partyjna szczujnia i narzędzie tępej propagandy, często rosyjskiej. Zostawmy słowo "publiczny" dla szlachetniejszych instytucji.

 • wozdo

  Oceniono 38 razy 30

  panie Kołodziejski, wszystkie stacje są stronami sporu - TVN tak samo jak TVP ale abonament dl TVN płaci się dobrowolnie, zaś dla TVP jest obowiązkowy

 • crowley_666

  Oceniono 34 razy 26

  Wolski na szefa TVPis,
  szefem Wiadomości - Pawłowicz!
  prowadzący - Tarczyński!
  zastępca d.s. kultury - Barbara Piela!

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 27 razy 25

  przy Wiadomościach z TVPiS prlowski Dziennik Telewizyjny jawi się jako wyważony program informacyjny....

 • evergreen111

  Oceniono 23 razy 23

  "Mazurek powiedział, że po zabójstwie Adamowicza "politycy zachowali się jak trzeba, "

  Zwłaszcza Kaczyński, Terlecki i Mazurkowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX