O 17 początek żałoby narodowej po śmierci Pawła Adamowicza. Kondukt przejdzie przez Gdańsk

W związku z morderstwem Pawła Adamowicza w całym kraju dziś o godzinie 17 rozpocznie się żałoba narodowa. To wtedy z Europejskiego Centrum Solidarności wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę z ciałem zmarłego prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej.
Zobacz wideo

W czwartek trumna z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Hołd Pawłowi Adamowiczowi oddawały tam tysiące gdańszczan, przy trumnie odbyło się też całonocne czuwanie

Kondukt żałobny przejdzie przez Gdańsk

W piątek o godzinie 17 w całym kraju rozpocznie się żałoba narodowa, a z Europejskiego Centrum Solidarności wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej. 

- Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne dla pana prezydenta miejsca - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Pierwszym punktem na trasie konduktu będzie I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz. Następnie żałobnicy przejdą ulicami Łagiewniki, Stolarską i Mniszki, gdzie prezydent się wychowywał i gdzie do dziś mieszkają jego rodzice.

Później kondukt przejdzie obok pomnika króla Jana III Sobieskiego, ulicą Pańską, Węglarską, Kołodziejską i Piwną do Bazyliki Mariackiej. W Bazylice zostanie odprawiona msza święta i odbędzie się czuwanie.

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Żałoba narodowa potrwa do godziny 19 w sobotę. W urzędach, instytucjach i siedzibach organów oraz władz państwowych i samorządowych flagi będą opuszczone do połowy masztu. Także media w czasie trwania żałoby narodowej mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci Pawła Adamowicza.

"Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby" - zaapelował prezydent Andrzej Duda

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Rodzina zamordowanego prezydenta zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wesprzeć datkiem dwie organizacje charytatywne, które były dla niego ważne: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Uroczystość rozpocznie się w sobotę o 12. Transmisję z tej uroczystości będzie można śledzić także w największych miastach w Polsce na specjalnie przygotowanych telebimach.

Więcej o:
Komentarze (78)
O 17 początek żałoby narodowej po śmierci Pawła Adamowicza. Kondukt z trumną przejdzie przez Gdańsk
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 9

  Podczas obchodów 38 rocznicy Porozumień Sierpnia 1980 Duda w Gdańsku : III RP jest skażona, bo powstała bez krwawej rewolucji.
  Za spokojnie Duduś było co? Ciepła woda w kranie przecież nas nie satysfakcjonuje. Siekiery trzeba było puścić w ruch!

 • jan.go

  Oceniono 18 razy 8

  Chyba przegięliście To znaczy media i politycy Napompowaliście balon którym nie będziecie mogli sterować To nie pierwszy raz podobnie zrobiono z Smoleńskiem Mało kto pamięta ale pompowały obie strony Żałoba powinna dotyczyć Gdańska

 • koncert24

  Oceniono 18 razy 6

  To co się wyprawia z żałobą po p. Adamowiczu to przesada. Czy u nas nie ma ludzi rozsądnych i zrównoważonych. Był zwykłym człowiekiem i należy się jakaś powaga i żałoba no ale ten cyrk to już przesada i groteska.

 • adam.gr

  Oceniono 12 razy 4

  Jan Sebastian Bach został złożony w grobie zbiorowym, Czy Pan Adamowicz to tej klasy człowiek co kompozytor geniusz? Może biskup albo książe krwi? Co najwyżej patrycjusz Gdański - a ci w kościołach nie byli chowani...

 • futszak78

  Oceniono 11 razy 3

  jakiej załoby kpina na całego załobe to ja mam ja mi ktos w rodzinie umrze skonczcie juz z ta szopka

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 12 razy 2

  No więc mamy: próby idealizowania i wybielania jego działalności oraz wskazywanie na bliskość z nim by wykorzystać emocjonalne rozchwianie w narodzie, zwalanie odpowiedzialności za jego śmierć na politycznych przeciwników, dodawanie dodatkowego dna w sprawie i formułowanie różnych niesprawdzonych teorii. Czy brzmi znajomo?

  Obłęd i głupota. Peło zachowuje się jak Pisiaki po Smoleńsku. Hipokryzja, obłuda i zimna kalkulacja. Hieny próbują doszukać sie czegoś, czego w tym nie było. Bo może sie opłacić politycznie.

  Zginął prezydent miasta z rąk szaleńca. Bo nie zabezpieczono imprezy w sposób profesjonalny. Bo akurat miał pecha, a nie przez swoją działalność. Osiągnięcia miał mocno średnie, ani peło ani pis nie popierało go obecnie. Zginął urzędnik bez wyjaśnienia nagłego przypływu bogactwa i dóbr materialnych w trakcie sprawowania władzy. Szopka z żałobą jest niepotrzebna i głupia.

 • vitmik

  Oceniono 18 razy 2

  Przeraża mnie ta "nachalność" tego wydarzenia przedstawiana przez media nie pisowskie.
  same się nakręcają, nakręcają swoich zwolenników a jeszcze bardziej tych z drugiej strony.
  Naprawdę, uwierzcie, wielu ludzi to po prostu nie interesuje, mają swoje życie i swoje problemy.

  i ta teza - nie masz żałoby - jesteś współwinny morderstwa, politycznego w dodatku, jesteś pismatołem.
  tak samo jak z WOŚP - pytasz o % kasy ze zbiórki przelane na Mrówki i Morele to jesteś przeciwny pomaganiu, leczeniu dzieci i nie wiadomo czemu jeszcze jesteś przeciwny. Pytasz dlaczego sprzęt medyczny jest kupowany drożej niż normalnie można go kupić - to od razu awantura, że jesteś trollem.
  i te teksty - nie dajesz to nie przeszkadzaj

  to ja teraz też napisze: nie oglądasz skoków to nie przeszkadzaj ;)

 • no.idea.pro

  Oceniono 5 razy 1

  W Polsce zmieni się dopiero wtedy, gdy cześć tej pary, która wkładamy (slusznie) w uczczenie Adamowicza, wlozymy w wyjaśnianie, dlaczego jego zabójca został pobity. Nie mogę uwierzyć, że ktoś z zajmujących się nim osób potrafi publicznie chwalić się, że Stefan W. 'klika razy przewrócił się na schodach. Niechcacy'
  Jeśli jacyś funkcjonariusze państwa uznają to za na tyle normalne, że dokonują samosadow, kryci przez kolegów i instytucje państwa, że można o tym z dumą opowiadać dziennikarzowi, to mentalnie nie wyszliśmy z PRL i tkwimy ciągle w Azji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX