O 17 początek żałoby narodowej po śmierci Pawła Adamowicza. Kondukt przejdzie przez Gdańsk

W związku z morderstwem Pawła Adamowicza w całym kraju dziś o godzinie 17 rozpocznie się żałoba narodowa. To wtedy z Europejskiego Centrum Solidarności wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę z ciałem zmarłego prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej.
Zobacz wideo

W czwartek trumna z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Hołd Pawłowi Adamowiczowi oddawały tam tysiące gdańszczan, przy trumnie odbyło się też całonocne czuwanie

Kondukt żałobny przejdzie przez Gdańsk

W piątek o godzinie 17 w całym kraju rozpocznie się żałoba narodowa, a z Europejskiego Centrum Solidarności wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej. 

- Ruszymy trasą przez miasto, po drodze będziemy mijać ważne dla pana prezydenta miejsca - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

Pierwszym punktem na trasie konduktu będzie I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył Paweł Adamowicz. Następnie żałobnicy przejdą ulicami Łagiewniki, Stolarską i Mniszki, gdzie prezydent się wychowywał i gdzie do dziś mieszkają jego rodzice.

Później kondukt przejdzie obok pomnika króla Jana III Sobieskiego, ulicą Pańską, Węglarską, Kołodziejską i Piwną do Bazyliki Mariackiej. W Bazylice zostanie odprawiona msza święta i odbędzie się czuwanie.

Pogrzeb Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Żałoba narodowa potrwa do godziny 19 w sobotę. W urzędach, instytucjach i siedzibach organów oraz władz państwowych i samorządowych flagi będą opuszczone do połowy masztu. Także media w czasie trwania żałoby narodowej mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci Pawła Adamowicza.

"Wszystkich proszę o właściwe uszanowanie żałoby" - zaapelował prezydent Andrzej Duda

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Rodzina zamordowanego prezydenta zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wesprzeć datkiem dwie organizacje charytatywne, które były dla niego ważne: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Uroczystość rozpocznie się w sobotę o 12. Transmisję z tej uroczystości będzie można śledzić także w największych miastach w Polsce na specjalnie przygotowanych telebimach.

Więcej o: