Pogrzeb Pawła Adamowicza. Trumna z ciałem prezydenta Gdańska zostanie wystawiona w ECS

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę. Zanim prochy prezydenta Gdańska spoczną w grobie w Bazylice Mariackiej, trumna z jego ciałem będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności.
Zobacz wideo

Rodzina Pawła Adamowicza zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wesprzeć datkiem dwie organizacje charytatywne, które były ważne dla prezydenta Gdańska - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Program uroczystości pogrzebowych

Na stronie internetowej Miasta Gdańska pojawił się ramowy program uroczystości związanych z ostatnim pożegnaniem Pawła Adamowicza, które rozpoczną się już dzisiaj.

Czwartek, 17 stycznia

 • O godzinie 15:00 odbędzie się uroczysta uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem radnych poprzednich kadencji w Dworze Artusa. Podczas spotkania radnych przyjęte zostanie oświadczenie w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, w którym radni wyrażają swój sprzeciw wobec przemocy i zobowiążą się do potępiania wszelkich aktów terroru i nienawiści.
 • O godzinie 17.00 trumna z ciałem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie wyprowadzona do ogrodu zimowego ECS. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przy niej przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej,Straży Pożarnej i wojska. Trumna z ciałem Prezydenta pozostanie w ECS przez całą dobę, a budynek będzie otwarty - to okazja dla mieszkańców miasta Gdańska i wszystkich pogrążonych w żałobie, aby po raz ostatni pożegnać się z Pawłem Adamowiczem. W ECS wystawiona zostanie także księga kondolencyjna, do której będzie można wpisać się do 27 stycznia lub dłużej. Uwaga: Do ECS nie można wnosić zniczy.

Piątek, 18 stycznia

 • Do godz. 17.00 trwać będzie pożegnanie w ECS z prezydentem Pawłem Adamowiczem w Europejskim Centrum Solidarności.
 • Ok. godz. 17.00 wyruszy kondukt żałobny z ECS do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. Świątynia będzie otwarta do północy. 

W czwartek gdański ratusz podał szczegółową trasę, którą przejdzie kondukt pogrzebowy. Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że poszczególne elementy trasy będą miały związek z życiem Pawła Adamowicza. Maszerujący miną m.in. I Liceum Ogólnokształcące, w którym się uczył czy ul. Mniszki, na której się wychował. 

 • Kondukt pogrzebowy Pawła Adamowicza pójdzie trasą:
  Europejskie Centrum Solidarności - I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Wały Piastowskie - ul. Łagiewniki - ul. Stolarska - Podwale Staromiejskie - Targ Drzewny - ul. Pańska - ul. Węglarska/Kołodziejska - ul. Piwna - Bazylika Mariacka

Sobota, 19 stycznia

 • O godz. 10.00 otwarta zostanie Bazylika Mariacka w Gdańsku
 • O godz. 12.00 rozpocznie się Msza Pogrzebowa. Prezydent zostanie pochowany obok sali rajców, w kaplicy świętego Marcina w Bazylice Mariackiej. Pogrzeb Pawła Adamowicza organizowany jest przez Gdańsk oraz rodzinę zmarłego prezydenta, jednak będzie miał on elementy pogrzebu państwowego. Wiadomo już, że w pogrzebie Pawła Adamowicza wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

Gdzie oglądać pogrzeb Pawła Adamowicza?

W pogrzeb Pawła Adamowicza na pewno będzie chciało uczestniczyć wiele osób. Niestety nie wszyscy zmieszczą się w Bazylice Mariackiej. Dlatego miasto przygotowało specjalne telebimy i głośniki, za pośrednictwem których będzie można uczestniczyć w uroczystości. 

Targ Węglowy, ul. Długa i Długi Targ, Park Świętopełka i Ołowianka - to miejsca w Gdańsku, w których będzie można oglądać transmisję pogrzebu.

Więcej o:
Komentarze (129)
Pogrzeb Pawła Adamowicza. Trumna z ciałem Prezydenta Gdańska zostanie wystawiona w ECS
Zaloguj się
 • koment22

  Oceniono 22 razy 14

  No proszę. Stała się tragedia w Gdańsku i zaraz pojawił się Głódź z inicjatywami. Wyczuł,że będzie mógł pobrylować wśród najważniejszych i pobyć trochę na świeczniku, zapewne przytulić też niezłą kaskę. Do tego jest pierwszy. Natomiast jak była sprawa z Jankowskim to ukrył się i powiedział tylko, że on się już nie zajmuje sprawami, bo jest jedną nogą w grobie. To jak to jest w końcu panie Głódź ?

 • nessuno

  Oceniono 20 razy 10

  Miejmy nadzieję, że prezydent i premier zrezygnują z brylowania w tym dniu na smutnych uroczystościach w Gdańsku. Są tam zupełnie zbędni a i gdańszczanie też pewnie tych osób sobie nie życzą. jeśli ci dwaj panowie chcą zrobić coś pożytecznego, to niech skutecznie przywołają do porzadku krychę i jenota, to te dwie persony od długiego czasu nakręcały spiralę nienawiści.,

 • cmochall

  Oceniono 22 razy 8

  Pan Prezydent ,Pan Premier i Rzad na pogrzebie Sp. Prezydenta Adamowicza co za hipokryzja.

 • mmgazeta

  Oceniono 18 razy 6

  Założę się, że dalej będą następujące wiadomośći:
  - za dwa dni odbędzie się pogrzeb ...
  - już jutro pogrzeb ...
  - za godzinę rozpocznie się pogrzeb ...
  - rozpoczął się pogrzeb ...
  - trwa pogrzeb ...
  - zakończył się pogrzeb ...
  - itd. itp. ad mortem defecatam.
  Zmiłujcie się nad nieszczęsnym Adamowiczem! Chcecie przebić sektę smoleńską? Pamiętajcie, że wszelka przesada jest zgubna i przynosi efekty przeciwne do zamierzonych

 • laik404

  Oceniono 11 razy 5

  Spoczywaj w pokoju, Panie Prezydencie

 • namba

  Oceniono 12 razy 4

  Rodzina Pana Adamowicza powinna nie zgodzić się na pochówek w Katedrze. Miejsce zmarłego jest na cmentarzu . Nie powielajcie błędu rodziny Pana Kaczyńskiego. Czy każdy polityk który zginie tragicznie będzie chowany w budowlach sakralnych ?

 • wernyh

  Oceniono 3 razy 3

  Prawdę mówiąc: Morawiecki i Duda mieli dwa wyjścia - oba złe. Nie pojechać - oznaczałoby to lekceważenie tej tragedii. Pojechać - dość niezręcznie, skoro obaj reprezentują partię, której nienawistna propaganda tak bardzo nakręciła tego wariata, że ten aż posunął się do zbrodni.
  W sumie - chyba lepszym wyjściem jest jednak, żeby pojechali. Ale jeśli chcą okazać choć minimum przyzwoitości, powinni powstrzymać się tam od jakichkolwiek publicznych wystąpień. Gdyby się jednak nie powstrzymali - apeluję do przybyłych na pogrzeb osób, aby na te wystąpienia zareagowały absolutnym milczeniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX