Pogrzeb Pawła Adamowicza. Trumna z ciałem prezydenta Gdańska zostanie wystawiona w ECS

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę. Zanim prochy prezydenta Gdańska spoczną w grobie w Bazylice Mariackiej, trumna z jego ciałem będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności.
Zobacz wideo

Rodzina Pawła Adamowicza zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wesprzeć datkiem dwie organizacje charytatywne, które były ważne dla prezydenta Gdańska - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Program uroczystości pogrzebowych

Na stronie internetowej Miasta Gdańska pojawił się ramowy program uroczystości związanych z ostatnim pożegnaniem Pawła Adamowicza, które rozpoczną się już dzisiaj.

Czwartek, 17 stycznia

  • O godzinie 15:00 odbędzie się uroczysta uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem radnych poprzednich kadencji w Dworze Artusa. Podczas spotkania radnych przyjęte zostanie oświadczenie w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, w którym radni wyrażają swój sprzeciw wobec przemocy i zobowiążą się do potępiania wszelkich aktów terroru i nienawiści.
  • O godzinie 17.00 trumna z ciałem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie wyprowadzona do ogrodu zimowego ECS. Dwuosobowe warty honorowe pełnić będą przy niej przedstawiciele ZHP, ZHR, Straży Miejskiej,Straży Pożarnej i wojska. Trumna z ciałem Prezydenta pozostanie w ECS przez całą dobę, a budynek będzie otwarty - to okazja dla mieszkańców miasta Gdańska i wszystkich pogrążonych w żałobie, aby po raz ostatni pożegnać się z Pawłem Adamowiczem. W ECS wystawiona zostanie także księga kondolencyjna, do której będzie można wpisać się do 27 stycznia lub dłużej. Uwaga: Do ECS nie można wnosić zniczy.

Piątek, 18 stycznia

  • Do godz. 17.00 trwać będzie pożegnanie w ECS z prezydentem Pawłem Adamowiczem w Europejskim Centrum Solidarności.
  • Ok. godz. 17.00 wyruszy kondukt żałobny z ECS do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. Świątynia będzie otwarta do północy. 

W czwartek gdański ratusz podał szczegółową trasę, którą przejdzie kondukt pogrzebowy. Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że poszczególne elementy trasy będą miały związek z życiem Pawła Adamowicza. Maszerujący miną m.in. I Liceum Ogólnokształcące, w którym się uczył czy ul. Mniszki, na której się wychował. 

  • Kondukt pogrzebowy Pawła Adamowicza pójdzie trasą:
    Europejskie Centrum Solidarności - I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Wały Piastowskie - ul. Łagiewniki - ul. Stolarska - Podwale Staromiejskie - Targ Drzewny - ul. Pańska - ul. Węglarska/Kołodziejska - ul. Piwna - Bazylika Mariacka

Sobota, 19 stycznia

  • O godz. 10.00 otwarta zostanie Bazylika Mariacka w Gdańsku
  • O godz. 12.00 rozpocznie się Msza Pogrzebowa. Prezydent zostanie pochowany obok sali rajców, w kaplicy świętego Marcina w Bazylice Mariackiej. Pogrzeb Pawła Adamowicza organizowany jest przez Gdańsk oraz rodzinę zmarłego prezydenta, jednak będzie miał on elementy pogrzebu państwowego. Wiadomo już, że w pogrzebie Pawła Adamowicza wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

Gdzie oglądać pogrzeb Pawła Adamowicza?

W pogrzeb Pawła Adamowicza na pewno będzie chciało uczestniczyć wiele osób. Niestety nie wszyscy zmieszczą się w Bazylice Mariackiej. Dlatego miasto przygotowało specjalne telebimy i głośniki, za pośrednictwem których będzie można uczestniczyć w uroczystości. 

Targ Węglowy, ul. Długa i Długi Targ, Park Świętopełka i Ołowianka - to miejsca w Gdańsku, w których będzie można oglądać transmisję pogrzebu.

Więcej o: