TOPR i GOPR apelują o ostrożność. Niebezpiecznie w Tatrach i czeskich Karkonoszach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratownicze po raz drugi w tym roku ogłosiło czwarty poziom zagrożenia lawinowego. Ostrzeżenia dot. lawin w Karkonoszach i na Babiej Górze wydał także GOPR.
Zobacz wideo

TOPR i GOPR apelują do miłośników gór o ostrożność i zdrowy rozsądek. Wyjątkowo niebezpiecznie jest w Tatrach - tam stopień zagrożenia lawinowego jest najwyższy.  Zamknięta jest droga do Morskiego Oka, a lawiny mogą schodzić samoczynnie.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ostrzeżenie TOPR-u

"Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków" - czytamy na stronie internetowej TOPR-u. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od 15 stycznia.

Karkonosze. Czesi ogłosili czwarty stopień zagrożenia lawinowego

Trudne warunki panują także w Karkonoszach oraz na Babiej Górze. Dla obu tych miejsc GOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach, co powoduje, że warunki turystyczne w górach są bardzo trudne. Co więcej, ze względu na układ stoków i dominujący w ostatnim okresie północny wiatr czeski odpowiednik GOPR-u zdecydował się na ogłoszenie czwartego stopnia zagrożenia lawinowego dla czeskich Karkonoszy.

Więcej o: